
Na projekty LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun: Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo národní výzvu k předkládání žádostí o finanční podporu v rámci programu LIFE 2025 v oblastech Životní prostředí a Opatření v oblasti klimatu (příroda, zdroje, klima a energie). Žadatelé mohou žádat o podporu na financování projektové dokumentace nebo na spolufinancování projektu. Uzávěrka příjmu žádostí je 23. června 2025 a výsledky posouzení žádostí budou žadatelům sděleny začátkem září 2025. Více informací o najdete na tomto odkazu.
European State of the Climate report: 2024 nejteplejší rok v celé historii: V celosvětovém měřítku byl rok 2024 nejteplejším rokem v historii a prvním rokem s průměrnou teplotou vyšší než 1,5 °C s porovnáním s předindustriální dobou. Posledních deset let bylo zároveň nejteplejších deset let v historii. Evropa se také otepluje dvakrát rychleji než celosvětový průměr a stala se tak nejrychleji se oteplujícím kontinentem. Částečně je to způsobeno podílem evropské pevniny v Arktidě, která je nejrychleji se oteplující oblastí na Zemi, a častějšími letními vlnami veder. Shrnutí o loňských povodní z této zprávy přináší článek The Guardian.
Odvětví energetiky v EU vede ve snižování emisí v roce 2023: Podle nejnovějších oficiálních údajů Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) snížilo odvětví energetiky v Evropské unii čisté domácí emise skleníkových plynů v roce 2023 o 9 % oproti předchozímu roku. Tento pokles představuje největší relativní snížení emisí skleníkových plynů v EU od roku 1990 a dále upevňuje pokrok EU při snižování jejího podílu na celosvětových emisích.
Komise představila plán na podporu oběhových a efektivních výrobků v EU: Evropská komise dnes pracovní plán na období 2025-2030 pro nařízení o ekodesignu udržitelných výrobků (ESPR) a nařízení o energetickém štítkování. Plán obsahuje seznam výrobků, u nichž by měly být v příštích pěti letech přednostně zavedeny požadavky na ekodesign a energetické štítkování. Mezi ně patří ocel a hliník, textil (se zaměřením na oděvy), nábytek, pneumatiky a matrace.
Dosažení mezinárodní dohody o dekarbonizaci světové námořní dopravy: Mezinárodní námořní organizace (IMO) oznámila, že její členové dosáhli dohody o schválení nového návrhu nařízení, kterým se zavádí právně závazný „rámec IMO pro nulové emise“. Ten stanoví povinnou normu pro pohonné hmoty lodí s cílem postupně snižovat emise skleníkových plynů (GHG) a zavádí systém stanovování cen za emise skleníkových plynů pro lodě, které vypouštějí nadlimitní množství emisí. Nový rámec schválilo 63 států, včetně členských států EU, Číny, Spojeného království, Indie, Kanady a dalších zemí. Spojené státy, které se proti dohodě veřejně postavily, jednání před hlasováním opustily. Detailnější info zde.
Tip: Soutěž o nejlepší fotografii na téma Environment&Me: Evropská agentura pro životní prostředí vyhlásila soutěž o nejlepší fotografie spojené s tématikou životního prostředí. Přihlásit se můžete s pěti fotografiemi až do 30. května.