
Praha spouští nový projekt v třídění oblečení: Nový portál oblecprahu.cz poskytuje exkluzivní data o návycích Pražanů. Nezisková organizace Oděvní banka ve spolupráci s náměstkyní primátora hl. m. Prahy Janou Komrskovou a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem oficiálně představila nový projekt oblecprahu.cz. Tento portál má za cíl motivovat obyvatele metropole k efektivnímu třídění a recyklaci textilu a zároveň posílit principy cirkulární ekonomiky v hlavním městě.
Vláda projednala Zprávu o adaptaci České republiky na změnu klimatu 2025: Dlouhodobé sucho, povodně a přívalové povodně, vydatné srážky, růst průměrné roční teploty i extrémně vysoké teploty, extrémní vítr a požáry vegetace jsou hlavní projevy klimatické změny v Česku. V porovnání s hodnocením z roku 2017 jsou změny klimatu intenzivnější a jejich dopady na společnost, ekonomiku a ekosystémy vyšší.
Celosvětová míra oběhového hospodářství klesla na 6,9 % – navzdory rostoucí recyklaci: Organizace Circle Economy představuje první čísla letošní zprávy Circularity Gap Report 2025. Zpráva uvádí, že téměř 90 % materiálů, které používáme, končí jako odpad nebo emise a nejsou nebo nemohou být recyklovány zpět do ekonomiky. Ačkoliv se v letech 2018 až 2021 se využití recyklovaných materiálů zvýšilo o 200 milionů tun a míra cirkularity byla vyšší, celková spotřeba materiálů rostla mnohem rychleji.
Certifikace LEED prohlubuje soulad s taxonomií EU na evropském trhu: Systém certifikace budov LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) oficiálně zveřejnil svá aktualizovaná kritéria pro evropský trh, která odrážejí klíčové oblasti taxonomie EU, jež usměrňuje investice do udržitelných činností. Celkově to podporuje širší cíle Zelené dohody EU a přechod na uhlíkově neutrální společnost do roku 2050 i udržitelnější stavebnictví v celé Evropě.
Evropské firmy posilují lobbování za opatření v oblasti klimatu: Podle analýzy 200 největších evropských firem provedené společností InfluenceMap vzrostl podíl společností, které lobbují za klimatické politiky a dosažení globálních cílů v oblasti klimatu, konkrétně ze 3 % v roce 2019 na 23 % v roce 2025. Podíl společností, které byly proti silným klimatickým politikám, naopak klesl z 34 % na 14 % ve stejném období.
Evropské vody – hlavní výzvy a řešení EU: Evropský parlament popisuje klíčové problémy týkající se evropských vod a návrhy Parlamentu v oblasti vodní politiky. Hovoří o tom, že až 34 % obyvatel EU a 40 % jejího území se v roce 2022 potýkalo se sezónním nedostatkem vody. Tento článek pak nabízí i další zajímavá data.
Klimatická krize ohrožuje banány ukazuje výzkum: The Guardian píše o novém výzkumu, který ukázal, že klimatická krize ohrožuje budoucnost nejoblíbenějšího ovoce na světě, protože téměř dvě třetiny oblastí pěstování banánů v Latinské Americe a Karibiku již nemusí být do roku 2080 vhodné pro pěstování tohoto ovoce. Důvodem jsou rostoucí teploty, extrémní počasí a škůdci související s klimatem, sužující producentské země jako je Guatemala, Kostarika a Kolumbie.
Tip: ve dnech 13.-15.5. probíhá World Circular Economy Forum (WCEF) v Brazílii. V devátém ročníku se WCEF zabývá potenciálem tropických řešení pro udržitelný růst, regenerativní ekonomikou a strategiemi bioekonomiky nebo nezastupitelnou úlohou výrobního sektoru při přechodu na oběhové hospodářství. Výstupy můžete sledovat na stránkách WCEF.