
Iniciativa Cirkulární akademie, Federace nábytkových bank a reuse center a CIRA Advisory, finančně podpořena Ministerstvem životního prostředí, si klade za cíl aktivně zapojit a posílit regionální aktéry, podpořit místní samosprávy a posílit roli neziskových organizací v přechodu na udržitelnější hospodářství.
Projekt reaguje na rostoucí význam cirkulární ekonomiky, která se stává nejen evropským trendem, ale i nutností pro efektivní nakládání se zdroji a snižování negativních dopadů na životní prostředí i na společnost. V českém kontextu, kde má výrobní sektor silný vliv na ekonomický růst, je cirkularita klíčová pro udržitelnou budoucnost.
Vzdělávací program
Vzdělávací modul – Cirkulární akademie v regionech: Inkubátor udržitelných projektů je navržen tak, aby účastníkům poskytl praktické nástroje a know-how pro realizaci konkrétních projektů. To zahrnuje rozvoj reuse center, swapů, opraváren, komunitních center a vzdělávacích programů, které mohou mít hmatatelný pozitivní dopad na místní komunity. Projekt se zaměřuje na snižování odpadu, efektivní využívání zdrojů a podporu principů jako sdílení, oprava a znovuvyužití. “Program kombinuje teoretické znalosti s praktickými dovednostmi. Zahrnuje online úvodní konferenci otevřenou široké veřejnosti, dále offline setkání pro plánování projektů, online mentoring s experty a exkurzi do inspirativního provozu. Účastníci tak získají komplexní podporu od prvotního nápadu až po jeho realizaci,“ vysvětluje Zuzana Kuberová z Federace nábytkových bank a reuse center, spoluorganizátorka vzdělávacího programu.
„Cirkulární ekonomika nabízí regionům obrovskou šanci,“ říká Dagmar Prášková, manažerka Cirkulární akademie při CIRA Advisory. „Nejde jen o ochranu přírody, ale také o vytváření nových pracovních míst, podporu inovací a posilování místní ekonomiky. Chceme, aby regiony dokázaly tyto příležitosti naplno využít.“
Cílovou skupinou programu jsou zástupci regionálních inovačních agentur, měst a obcí, malých a mikro podniků, sociálních podniků, regionální manažeři udržitelnosti, studenti, zástupci S-pointů, krajské neziskové organizace a další podnikající subjekty v regionech. Projekt tak oslovuje široké spektrum aktérů, kteří mají potenciál ovlivnit udržitelný rozvoj v regionech.
„Chceme účastníky inspirovat a ukázat jim praktické nástroje, jak nastartovat udržitelné změny v jejich okolí, jak přenést vize a nápady do reality. “ dodává Zuzana Kuberová. „Věříme, že tento program pomůže nastartovat vlnu pozitivních změn v regionech po celé republice.“
Klíčové prvky programu
Projekt klade velký důraz na praktická řešení pro prevenci vzniku odpadu a efektivní využívání zdrojů, jako je organizace sdílení, oprav, znovuvyužití věcí a vzdělávání o udržitelnosti. Účastníci získají know-how, jak takové projekty připravit, financovat a dlouhodobě udržet. Program je rozdělen do čtyř částí a zahrnuje online i prezenční aktivity:
- Online úvodní konference: Představení konceptu cirkulární ekonomiky, úspěšných cirkulárních byznys modelů a inspirace z praxe.
- Osobní setkání k definici inkubovaných projektů (Praha): Praktické využití teoretických znalostí, definování byznys modelů a představení základních předpokladů pro tvorbu podnikatelského a komunikačního plánu.
- Online mentoring: Individuální konzultace s experty v oboru a mastermind setkání pro vzájemnou inspiraci a zpětnou vazbu.
- Exkurze a závěrečná část akcelerace (Hradec Králové): Návštěva fungujícího provozu s cirkulárními principy, prezentace vybraných projektů a networking.
„Projekt Inkubátor udržitelných projektů má za cíl podpořit inovativní nápady zaměřené na nové modely pro opětovné využívání věcí a materiálů a vytvářet udržitelné obchodní modely založené na znovuvyužití, sdílení, půjčování a opravách. Proto chceme vzdělávat a zvyšovat osvětu v oblasti cirkulární ekonomiky a udržitelnosti a usnadnit spolupráci mezi komunitami a dalšími partnery v regionech,“ doplňuje myšlenku celého konceptu Dagmar Prášková z Cirkulární akademie CIRA Advisory.
Harmonogram programu
- Online konference: 27. 5. 2025
- Offline setkání k definici inkubovaných projektů: 11. 6. 2025
- Online konzultace a mastermind: červenec – srpen 2025
- Exkurze a závěrečná část akcelerace: 23. 9. 2025
Více informací se dočtete na stránkách Cirkulární akademie.
Kontakt pro média
Jana Bábiková, babikova@ciraa.eu, 774 895 114
Projekt „Cirkulární akademie v regionech: Inkubátor udržitelných projektů“ je financován Ministerstvem životního prostředí v rámci dotací pro NNO.

O Federaci nábytkových bank a reuse center
Federace nábytkových bank a reuse center je nezisková organizace, která sdružuje a podporuje iniciativy zaměřené na znovuvyužití věcí v České republice. Jejím cílem je snižovat množství odpadu, šetřit přírodní zdroje a podporovat sociální inkluzi prostřednictvím rozvoje reuse center, celorepublikové sítě Nábytkových bank, opraváren a dalších projektů cirkulární ekonomiky, a organizace osvětových akcí pro regiony jako jsou Reuse dny.
O CIRA Advisory
CIRA Advisory (CIRAA) je poradenská, konzultační a vzdělávací společnost, která se zaměřuje na oblast cirkulární ekonomiky, udržitelnosti a ESG, a to napříč všemi segmenty hospodářství. CIRAA má skoro 10 let zkušeností s tématem cirkulární ekonomiky, které prakticky převádí do projektů s českými firmami a institucemi. CIRAA se specializuje na tvorbu ESG strategií a reportů, projekty související s cirkulární ekonomikou, analýzy udržitelnosti, komunikace udržitelnosti a prevenci greenwashingu. Klienty tématy prakticky provádí v jednotlivých službách a odděleních, od poradenství přes vzdělávání až po komunikaci.
CIRAA navíc stojí za dalšími projekty, které se zaměřují na vzdělávání odborné i laické veřejnosti – podcast Loopa Vojty Kovala, Cirkulární akademie, Společně udržitelně a spolu s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy vydává Manuály komunikace bez greenwashingu.