Ze vzduchu voda, z pouště zahrada. Film Budiž voda představí technologii jako ze Star Wars

26. 7. 2021
Doba čtení   2 min
Sdílet

V rámci Zelené strategie Komerční banky vznikl časosběrný dokumentární film Budiž voda. Ten představuje systém S.A.W.E.R., který prostřednictvím vody ze vzduchu a sluneční energie proměňuje poušť v zelenou krajinu. Premiéra snímku je plánovaná na letošním 25. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Technologie vyvíjená Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT bude zároveň vlajkovou lodí České republiky na světové výstavě EXPO 2021 v Dubaji.

Ze vzduchu voda, z pouště zahrada. Film Budiž voda představí technologii jako ze Star Wars
Systém S.A.W.E.R. na Expu v Dubaji. Foto: czexpo.com

Systém S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resource) je autonomní zařízení vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie, které dokáže kultivovat poušť s pomocí podpovrchových kultur. Jeho první prototypová jednotka byla testována už v roce 2018 ve speciálně postavené klimatické komoře simulující pouštní podmínky.

K prototypu připojili vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT také mineralizační jednotku upravující destilovanou vodu na pitnou. „Náš systém vyrábí destilovanou vodu, která se dá pro nás lépe uchovávat, ale pro další použití je třeba ji upravit,“ vysvětlil docent Tomáš Matuška, duchovní otec projektu, který má v ČVUT vývoj systému na starosti a doplnil: „Pro závlahu rostlin ji o živiny obohacuje fotobioreaktor, který dodává Botanický ústav AV ČR, na pitnou vodu ji mění jednotka WatiMin společnosti EuroClean.“

Obě zařízení se propojila v laboratořích UCEEB v Buštěhradu. „Úpravna vodu nejprve filtruje a obohacuje o minerály, zejména vápník, hořčík a draslík, vzniká tak kvalitní a chutná pitná voda. Mohli bychom ale přidat i další prvky a vyrábět vodu doslova na přání. WatiMin vodu za pomoci elektrolýzy, respektive UV záření rovněž dezinfikuje a zbavuje veškerého možného mikrobiologického znečištění,“ uvedl Jaromír Šnajdr, ředitel společnosti EuroClean.

Centrum UCEEB vyvinulo také mobilní autonomní zařízení systému S.A.W.E.R., které je možné převážet na běžné dodávce. MAGDA (Mobile Autonomous Water Generator from Desert Air) vyprodukuje zhruba 10 litrů vody denně a v pouštním prostředí se tak může stát nouzovým zdrojem pitné vody. Na dalším vylepšení tohoto mobilního systému pak vědci spolupracovali s Armádou ČR, aby vyhovoval i vojenskému prostředí a použití například na zahraničních misích.

Filmový dokument

Dokument, na jehož vzniku se podílí Komerční banka, představí unikátní technologii S.A.W.E.R. od myšlenky až po finální sestavení vynálezu. Příběh sestavení tohoto unikátního systému, jeho vyzkoušení v laboratořích a posléze v pouštních podmínkách, je zasazen do širších souvislostí problému s nedostatkem vody v řadě oblastí světa. Vypráví o vodě, o budoucnosti lidstva. „Podpora firem a projektů z oblasti čištění, úpravy a recyklace vody, ať už v domácnostech, obcích, průmyslových objektech, či na místech těžko přístupných, je pro nás cestou, jak přispět k osvětě a podpořit myšlenku udržitelnosti přírodních zdrojů, a novým generacím tak do budoucna pomoct zajistit i dostatek pitné vody. Jsem rád, že tento pozoruhodný projekt můžeme podpořit právě v rámci naší Zelené strategie,“ uvádí David Šmahel, ředitel marketingové komunikace KB.

Naše banka se tak připojuje k České televizi, Kanceláři generálního komisaře účasti ČR na Všeobecné světové výstavě EXPO a producentovi Miloslavu Šmídmajerovi, za jejichž spolupráce dokument vzniká.

EXPO 2021

Zařízení S.A.W.E.R. bude srdcem české národní expozice na Všeobecné světové výstavě EXPO 2021 v Dubaji, která se koná od 1. října 2021 do 31. března 2022. Tématem českého pavilonu je právě voda, která se stává největší vzácností na planetě a její získávání v nejsušších oblastech světa. Právě technologie S.A.W.E.R. s kapacitou 500 litrů vody denně tam bude zavlažovat oázu vyrůstající z písku kolem pavilonu.

Přečtěte si o dalších zajímavých novinkách, které se týkají vody.

Sdílet