6. 12. 2023 Redakce 2 minuty čtení

3 tipy na interaktivní vzdělávání o klimatu

Interaktivní formy vzdělávání nabízí nový a účinný způsob, jak posilovat znalosti a angažovat lidi v aktivitách, které přispívají k ochraně životního prostředí.

3 tipy na interaktivní vzdělávání o klimatu

3 tipy na interaktivní vzdělávání o klimatu
Zdroj: Interaktivní vzdělávání o klimatu, Zdroj: Priscilla Du Preez 🇨🇦

Klimatická freska: Vědecké informace podané interaktivní formou

Klimatická freska je interaktivní hrou, která byla představena francouzskou neziskovou organizací The Climate Fresk. Účel této hry je zvýšit povědomí veřejnosti o změně klimatu a umožnit účastníkům propojit si jednotlivé globální události a objevit v nich souvislosti.

Prostřednictvím sady hracích karet vstupují do hry jednotlivé jevy v přírodě a společnosti a je na hráčích, aby je uspořádali podle svého uvážení a rozdělili na příčiny a následky. Výsledkem je unikátní mozaika, která se ovšem v každé skupině liší – právě podle toho, jak hráči vnímají souvislosti.

Ačkoliv se jedná o hru, podkladem jsou nejuznávanější vědecké publikace – zprávy IPCC (Mezivládní panel pro změnu klimatu). Pracuje se tedy s ověřenými fakty a celou aktivitu vede proškolený facilitátor. Dalším přínosem Klimatické fresky je také možnost vést konstruktivní a otevřený dialog o možnostech řešení klimatické změny.

  V březnu 2023 byla publikována Šestá hodnotící zpráva IPCC. Zabývá se například udržitelnou produkcí potravin.

Desková hra Terra Futura hledá balanc mezi výrobou a životním prostředím

Terra Futura je česká desková hra vytvořená týmem Time Slug Studio a vydavatelstvím Albi ve spolupráci s neziskovou organizací Na mysli a mezinárodní projektem Hra o klima. Terra Futura je strategickou hrou, kde hráči budují města a průmysl a snaží se dosáhnout co největší produkce, aniž by přitom příliš znečistili svou krajinu – tedy se snaží nalézt optimální rovnováhu mezi výrobou a udržitelností.

Svým provedením hra představuje skvělý nástroj pro podnícení diskuse o udržitelné hospodářské produkci. Hra byla proto oceněna 2. místem v českém hodnocení Hračka roku 2022 a byla rovněž představena na mezinárodním herním veletrhu Spiel 2021 v německém Essenu.

BeeCarbonize: Vlastní strategií proti klimatické změně

BeeCarbonize je karetní online hrou, kde hráči vytváří unikátní strategii boje proti změnám klimatu. Hra byla vytvořena ve spolupráci s předními klimatickými experty z neziskové organizace Člověk v tísni v rámci projektu 1Planet4All.

  Při diskuzi o změně klimatu jsou důležitá přesná fakta. Kde takové informace najít?

Zjednodušeně je cílem hry vyřešit klimatickou změnu. K tomu se ale nabízí mnoho možností a cest, které mohou být konfrontovány náhodnými globálními událostmi a situacemi. Hra disponuje 235 kartami, z nichž každá vychází ze skutečného klimatického výzkumu. Tyto karty představují vynálezy, zákony, společenské nebo průmyslové pokroky. Hráči se touto formou pokoušejí překonávat environmentální katastrofy a společenské nepokoje a získávají poučení z nesprávných rozhodnutí.