11. 2. 2021 Redakce 3 minuty čtení

Elektromobilita

Elektromobilita je pro firmy čím dál dostupnější. Díky dotacím je návratnost elektromobilů relativně rychlá a výhodou jsou i nižší provozní náklady.

Elektromobilita

Elektromobilita
Zdroj: Elektromobily jsou na provoz výrazně levnější než klasické automobily. Foto: Pixabay.com

Výhody elektromobilů

Elektromobilita je u nás stále ještě v plenkách, firmy si však její výhody uvědomují čím dál víc. S rozšiřující se sítí dobíjecích stanic i zlepšujícími se službami výrobců se tato volba stává atraktivní pro mnoho firem. Mezi hlavními výhodami jsou uváděny podstatně nižší provozní náklady, včetně nižších nákladů na servis. Není například nutné řešit výměnu oleje ani filtru. Elektromobil totiž nemá olej a olejový filtr, navíc se u něj mnohem méně opotřebovávají kolové brzdy. Další finanční úspory přináší osvobození elektromobilů od silniční daně či možnost využít dálniční síť bez nutnosti kupovat dálniční známku. Zároveň stát neuvaluje na odebíranou elektřinu spotřební daň, na rozdíl od jiných pohonných hmot.

Auto na elektřinu přináší také větší uživatelský komfort. Mezi zvýhodnění, kterým se u nás elektromobilům dostává, patří totiž i vyhrazená parkovací místa v modrých zónách, a to nejen v Praze, ale i v Ostravě, Liberci či Plzni. Lze očekávat, že další města budou přibývat. U některých vyhrazených parkovacích míst řidiči rovnou najdou i nabíječku. Majitelé elektromobilů mají nyní možnost žádat o registrační značku začínající písmeny EL. Ta by jim v budoucnu měla zpřístupnit další zvýhodnění, jako je možnost využívat vyhrazené dopravní pruhy. Řidiči jistě ocení i tichý a čistý provoz elektromobilu.

Výhody pro firmy

Trh s elektromobily u nás táhnou především firmy. Prodej soukromým osobám je proti firemním zakázkám zatím zanedbatelný. Tento trend lze částečně vysvětlit i dotacemi. Stát totiž v minulosti nabízel firmám finanční podporu pro nákup elektromobilů zhruba ve výši třetiny nákladů. Poslední výzvu však kvůli koronavirové situaci prozatím zrušil. Prodejci nicméně nabízejí firmám vlastní výhody. Vzhledem k dosud nízkému počtu elektromobilů prodávaných u nás, mohou každé firmě ušít nabídku přímo na míru.

Většina automobilek zavádí také ve spolupráci s poskytovateli energií speciální firemní tarify na odběr elektřiny. Zaměstnanci je mohou čerpat pomocí zvláštních dobíjecích karet. Škoda Auto ve spolupráci s firmou ČEZ dokonce pro prvních 500 zákazníků nabídla možnost na dobíjecích stanicích tohoto energetického koncernu nabíjet rok zdarma. Automobilka Volkswagen je schopna zprostředkovat tarif pro odběr elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Objevují se i firmy, které si dokážou elektřinu zajišťovat samy. Komerční banka například podpořila projekt solární elektrárny firmy Malfini, jehož součástí je i možnost dobíjení vlastních elektromobilů a vysokozdvižných vozíků. Důležitou službou ze strany automobilek je také nabídka výstavby tzv. wallboxů, domácích nabíječek pro rychlejší nabíjení.

Pokud firmám nevyhovuje varianta nákupu vlastních elektromobilů, existuje zde také možnost využívání sdílených elektromobilů v rámci carsharingu, případně existují i jiné a méně nákladné cesty, jak využít výhod elektromobility. Firmy s rozsáhlými areály či sklady například pořizují svým zaměstnancům pro pohyb po areálu elektrokola či elektrokoloběžky.

Specifika elektromobilů

Zařazení elektromobilů do firemní flotily samozřejmě obnáší jistá specifika. Předně je třeba vytvořit vhodné podmínky pro nabíjení. Ať už jde o zajištění dostatečného množství dobíjecích stanic, nebo o propracování systému čerpání energie, aby nedocházelo k vyhazování pojistek. Je tedy nutné určit, který vůz budete kdy dobíjet. Na začátku si přechod na elektromobily vyžádá vyšší vstupní investice, ať již do rozvodů, bateriových úložišť, nebo do softwaru. K dispozici už jsou aplikace, které vám umožní lépe sledovat, kde vaše elektromobily jezdí, jak jsou využité či kde se dobíjí. To umožní flotilu lépe organizovat. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že máte najednou omezenější výběr servisu, protože ne každý mechanik dokáže udělat všechny typy oprav.

Infrastruktura

Mnohé firmy s nákupem elektromobilů dosud váhají kvůli nedostatečné infrastruktuře. I to se však postupně mění. V České republice se nyní nachází už přes 800 dobíjecích stanic, a další přibývají. K jejich nalezení pomáhají různé specializované mapy, doplňují je už ale i běžné navigace či mapy.cz. Větší zájem o elektromobily ze strany firem navíc může pomoci urychlit nástup elektromobility v ČR obecně. Zaměstnanci si budou moci vyzkoušet nový vůz v bezpečí firmy, díky čemuž k němu získají důvěru i v osobním životě. Větší poptávka po elektromobilech také pomůže dalšímu zlepšování infrastruktury. Svůj vliv jistě budou mít i stále přísnější regulace emisí skleníkových plynů a celkově vzrůstající tlak na ekologicky šetrné technologie.