Flight Park Javorový ukazuje možnosti zelené infrastruktury - od zelené střechy až po sběr užitkové vody

20. 12. 2022
Doba čtení   1 min
Sdílet

Paraglidingové centrum Flight Park Javorový poskytuje ubytování účastníkům sportovních kurzů i široké veřejnosti. Svým počinem v podobě dřevostavby se zelenou střechou, energetickým zásobováním ze solárních panelů a sběru užitkové vody se stalo vzorem projektu realizovaného v souladu s přírodou. Autonomní systém řízení navíc vyhřívá pouze obsazené pokoje včetně příslušného množství vody, což vede k výrazným energetickým úsporám. Díky tomu byl projekt oceněn v soutěži Adapterra awards 2022, a to za testování možností zelené infrastruktury.

Flight Park Javorový ukazuje možnosti zelené infrastruktury - od zelené střechy až po sběr užitkové vody
Zdroj: Adapterra awards

Flight Park Javorový efektivně hospodaří s dešťovou i užitkovou vodou

„Jednou z částí zelené infrastruktury je například zelená střecha, která zadržuje dešťovou vodu a v horkých dnech ji postupně vypařuje. To navozuje příjemné klima uvnitř budovy. Přebytky dešťové vody se pak svádějí buď ke kořenům javoru prorůstajícího dřevěnou terasou, nebo do potoka pod budovou,” komentuje Blanka Smékalová z Flight Parku Javorový.

Hospodaření s vodou je velkým tématem centra pod Javorovým vrchem. „Ve Flight Parku vznikl autonomní systém pro nakládání s užitkovou vodou. Pro sprchy a záchody využíváme užitkovou vodu z místní studny. Vodu ohříváme pomocí 4 samotížných solárních panelů na střeše budovy, které mají kapacitu až 800 litrů,” vysvětluje Dalibor Carbol, zakladatel centra.

Flight Park Javorový má díky fotovoltaice nakročeno k soběstačnosti

Elektrickou energii v areálu Flight Parku vyrábí malá fotovoltaická elektrárna na střeše budovy o výkonu 3,5 kW. Díky tomu je provoz centra částečně energeticky soběstačný. Flight Park Javorový má také svou vlastní aquaponickou farmu, která rovněž využívá užitkovou vodu ze studny. A díky zapojení paraglidistů do výstavby budovy se zároveň jedná o ukázku komunitního projektu.

 

Více informací o průběhu výstavby projektu a jeho dalších plánech se dozvíte v podrobné případové studii Flight Park Javorový.

 

Sdílet