Jak mohou vypadat cirkulární kanceláře?

Doba čtení   3 min
Sdílet

Podle odhadů reportu Leadership in Corporate Sustainability se tři čtvrtiny evropských podnikatelů domnívá, že ignorování udržitelnosti ovlivní schopnost jejich společnosti vytvářet dlouhodobou hodnotu. Jedním z prvních kroků, jak začít se změnami ve své firmě, je podívat se do svých kanceláří a nastavit jejich chod více udržitelněji. Nabízíme tak několik tipů, jak udělat svou kancelář udržitelnější, a přinášíme inspiraci příkladů průkopnických ekologických kancelářských budov v Evropě.

Jak mohou vypadat cirkulární kanceláře?
Zdroj: Unsplash, lycs

Jaké jsou výhody cirkulární kanceláře?

Firmy mohou z cirkulární kanceláře mnohé získat. Klíčovou výhodou je úspora nákladů. Podle výzkumů může průměrný podnik ve Velké Británii snížením množství odpadu ušetřit 400 až 1000 liber na zaměstnance ročně a to je nemalá částka. Dalším faktem, který je třeba si uvědomit, je, že nejen zaměstnanci, ale i investoři jsou stále náročnější, pokud jde o hodnocení environmentálních a sociálních dopadů podniků vč. jejich provozu.

Jak zavést udržitelnou kancelář?

Na pracovištích se velká pozornost zaměřuje na snižování množství odpadu vznikajícího při každodenním provozu. V mnoha kancelářích jsou již běžnou praxí koše na tříděný odpad a energeticky úsporná osvětlení. Mezi klíčové faktory cirkulární kanceláře patří ale například i oprava poškozeného kancelářského nábytku namísto jeho výměny, nákup papíru z udržitelných zdrojů a zajištění jeho recyklace po použití, optimalizace tisku jako takového, větší digitalizace nebo snížení spotřeby vody či využití vody dešťové. 

Firmy by měly při nastavování tzv. cirkulárních kanceláří nejprve určit oblasti, které jsou nejpalčivější, a tam začít. Měly by například zjistit, jakou mají energetickou hospodárnost, jaké položky vytvářejí největší část odpadu, za co utrácejí vysoké částky v rámci provozu nebo, co nejčastěji nakupují. Zásady cirkulárního hospodářství lze uplatnit nejen na nábytek, ale i na IT vybavení. Je běžné, že podniky vyhazují zařízení, která již nefungují, ale přitom mohou využívat služby, kde je lze bezpečně vymazat, otestovat, rekonfigurovat a opravit za účelem dalšího prodeje nebo darování.

Cirkulární kancelář není jen o jiném nakupování a likvidaci předmětů, jde o změnu myšlení a vnímání samotné práce ve společnosti. Klíčové tedy je i co nejvíce zapojit zaměstnance, aby se i oni sami zamysleli, jak mohou pomoci své společnosti s tímto cílem. 

Můžete se nechat inspirovat také následujícími třemi příklady zajímavě řešených cirkulárních kancelářských budov v Evropě.

InEdi coworking, Milán, Itálie

Tato kreativní a ekologická kancelář v oblasti Paolo Sarpi nabízí přibližně 50 pracovních míst v coworkingu. Zvláštní důraz je kladen na ekologickou kompatibilitu nábytku a pracovních prostor. Nábytek je vyroben čistě z recyklovaných materiálů a elektřina pochází výhradně z obnovitelných zdrojů energie. Stejně tak vzduchové systémy a mikrofiltrační zařízení slouží k omezení znečištění vnitřních prostor. InEdi rovněž podporuje ekologickou mobilitu a nabízí jízdní kola k pohybu svých klientů jako podporu ekologického životního stylu jejich konceptu.

Powerhouse Kjørbo, Oslo

Budova, která vyrábí více energie, než spotřebuje, jak sám název napovídá. Tato stavba pochází z roku 1980. Díky rekonstrukci je v současnosti jedním z nejekologičtějších pracovišť v Norsku. Vyznačuje se zejména exteriérem z karbonizovaného dřeva a několika unikátními prvky v designu interiéru. Architektura Powerhouse Kjørbo je směsicí nejstarších a nejnovějších trendů. Celou střechu má pokrytou solárními panely a energie potřebná k vytápění a chlazení budovy pochází z geotermálního systému umístěného v parku v blízkosti budovy.

One Angel Square, Manchester, Velká Británie

Ačkoli se jedná o jednu z největších kancelářských budov v Evropě, může se pochlubit jako první jedním z nejvyšších hodnocení udržitelnosti na světě –⁠ podle anglické certifikace BREEAM. Hlavním cílem bylo jednak minimalizovat plýtvání energií a respektovat životní prostředí, jednak říci, že design a udržitelné prvky budovy pomáhají dosáhnout 80% snížení emisí uhlíku a 40–⁠60% snížení spotřeby energie.

Objekt je vybaven rekuperací tepla z IT systémů, nízkoenergetickým osvětlením a recyklací šedé a dešťové vody. Má 300 000 čtverečních stop [27 971 m²] pohledového betonu, který funguje jako tepelná houba a snižuje teplo v budově a množství energie potřebné k jejímu chlazení. Například centrální hala budovy byla speciálně navržena tak, aby maximalizovala šíření přirozeného světla a snížila použití umělého osvětlení.