Předsevzetí pro rok 2023 aneb 12 tipů, jak na udržitelnost ve firmě

21. 1. 2023
Doba čtení   2 min
Sdílet

Nový rok se tradičně nese v duchu předsevzetí, a to i ve firemní sféře. Možná jste se v předchozích letech snažili zapojit do chodu vaší firmy a kanceláře více udržitelných kroků, ale nepodařilo se. Mnoho firem totiž neví, jak s udržitelnými principy ve firmě začít. Přinášíme vám proto 12 tipů, jak na udržitelnost snadno a rychle. A možná zjistíte, že některé kroky už máte úspěšně za sebou.

Předsevzetí pro rok 2023 aneb 12 tipů, jak na udržitelnost ve firmě
Zdroj: Unsplash, Tim Mossholder

1. Zaveďte paperless systém

Především HR agenda je ve firmách zahlcena papírováním. Může za to povinná legislativa, avšak blýská se již na lepší časy. A naproti tomu jdou i systémy digitalizace, které umožní HR agendu v režimu paperless, tedy bez nutnosti tisknout smlouvy a dokumenty na papír.

2. Jeďte do práce na kole

Doprava značně zatěžuje životní prostředí ve městech. Jízdou do práce na kole tak můžete výrazně snížit uhlíkovou stopu a uděláte i něco pro své tělo.

3. Vyzkoušejte carsharing

Zapojte se do sdílené ekonomiky a na schůzku s klientem doražte autem zapůjčeným v rámci služby carsharingu. Nebo se nechte na schůzku dopravit řidičem některé ze služeb, jako jsou Uber nebo Liftago.

5. Kancelář vybavte pronajatým nábytkem

U nábytku a spotřebičů, které v kanceláři nepoužíváte pravidelně, zvažte možnost pronájmu. Je to udržitelnější způsob než kupovat nové věci, které skoro nepoužijete.

6. Zapojte do chodu kanceláře cirkulární principy

Pro většinu kancelářských potřeb lze najít udržitelnější alternativy. Namísto jednorázových flipchartů zkuste popisovatelné tabule. Papírové ubrousky na toaletách nahraďte elektrickými vysoušeči nebo látkovými ručníky. Používejte znovu použitelné nádobí a na vodovodní baterie zapojte šetřiče vody.

7. Třiďte odpad

Prosadit třídění odpadu není mnohdy snadné, důvodem může být i neochota zaměstnanců. Nejsnadněji přivedete kolegy k třídění odpadů tak, že odstraníte směsné koše od pracovních stolů a koše na tříděný odpad umístíte na chodbu nebo do kuchyňky.

8. Tiskněte ekologicky

Tiskněte oboustranně a černobíle na recyklovaný papír s certifikací.

9. Pořiďte kávovar na zrnkovou kávu

Kávové kapsle se mnohdy jako kompozitní obal nedají efektivně recyklovat. Pořiďte tedy raději kávovary na zrnkovou kávu. Nebo můžete pro kolegy uspořádat teambuilding, kde se naučíte připravovat kávu bez kávovaru, například ve frenchpressu, džezvě nebo v moka konvičce.

10. Přineste si vlastní oběd

Doručení jídla z restaurací pomocí donáškových služeb s sebou nese nejen ekologickou stopu dopravy, ale i spotřebu jednorázových obalů. Preferujte tedy oběd, který si donesete z domova ve vlastních nádobách. Nebo si jídlo uvařte společně s kolegy během polední pauzy.

11. Vypínejte elektroniku

Přes noc vypínejte počítače i další kancelářskou elektroniku. Nenechávejte přístroje zapnuté v režimu spánku.

12. Zapojte obnovitelné zdroje energie

Zvažte možnost aplikace fotovoltaické elektrárny na střechu vaší továrny nebo administrativní budovy. Namísto umělé klimatizace může prostředí uvnitř budovy pro změnu zpříjemnit zelená střecha nebo správně umístěná zeleň v okolí areálu.

13. Obchodní partnery obdarujte udržitelnými dárky

Namísto hmotných věcí darujte obchodním partnerům dárky v digitální podobě nebo pro ně uspořádejte setkání v podobě udržitelného eventu.

Sdílet