9. 5. 2023 Redakce 1 minuty čtení

Severomoravské vodovody a kanalizace snižují ztráty pitné vody

Severomoravské vodovody a kanalizace mají v plánu rozsáhlé úpravy své infrastruktury, ale i investice do obnovitelných zdrojů energie.

Severomoravské vodovody a kanalizace snižují ztráty pitné vody

Severomoravské vodovody a kanalizace snižují ztráty pitné vody
Zdroj: Severomoravské vodovody a kanalizace snižují ztráty pitné vody, Zdroj: Nithin PA

Severomoravské vodovody a kanalizace se snaží o systematické snižování vodních ztrát, a to za pomoci mobilní aplikace Monitoring úniků, která firmě pomáhá včasně detekovat poruchy ve vodovodní síti. Díky kombinaci této technologie s renovací vodovodní sítě tak dosáhla společnost v roce 2021 ztrát pitné vody 10,57 %, přičemž celorepublikový průměr v oboru vodárenství je přibližně 15 %. O rok později se Severomoravské vodovody a kanalizace dostaly dokonce na hodnotu 8,87 %.

„V současné době je v monitoringu úniků 4 600 kilometrů vodovodní sítě rozdělené do více než 800 distriktů s téměř 1 300 senzory, které celkově poskytují 130 tisíc dat za jeden den. Snižování procenta ztrát vody v trubní síti je kromě investic do infrastruktury a dlouhodobé provozní činnosti také výsledkem spuštění online aplikace Monitor úniků do ostrého provozu. Za posledních 20 let jsme do výroby a distribuce pitné vody v moravskoslezském regionu investovali více než šest miliard korun, z toho desítky milionů směřují právě do obnovy vodovodní sítě,“ vysvětluje ředitel vodovodů SmVaK Ostrava, Milan Koníř.

  Zajímá vás téma hospodaření s vodou? Inspirujte se v článku o způsobech čištění odpadních vod.

Soběstačnosti vodovodní sítě pomáhají také vodní elektrárny

V aktivitách prospěšných životnímu prostředí však nejsou Severomoravské vodovody a kanalizace žádným nováčkem. Již několik let využívají ve svém provozu několik druhů obnovitelných zdrojů energie, například 7 vodních elektráren. Ty efektivně využívají právě potenciálu vody, se kterou firma hospodaří. Vodní elektrárny v tuto chvíli pokryjí až třetinu energetické spotřeby v daných areálech, případně přebytky energie odvádí do energetické sítě.

  Další podrobnosti o hospodaření s vodou v Severomoravských vodovodech a kanalizacích se dozvíte v podrobné případové studii.