22. 12. 2022 Redakce 2 minuty čtení

Solární panely na Národním divadle aneb když památky udávají trend udržitelnosti

Fotovoltaická elektrárna na střechách historických budov může znít jako utopie, přesto se tomu děje. Se vzrůstajícími cenami energií řeší...

Solární panely na Národním divadle aneb když památky udávají trend udržitelnosti

Solární panely na Národním divadle aneb když památky udávají trend udržitelnosti
Zdroj: Zdroj: Canva, Hogo

Národní divadlo zvolilo systém fotovoltaických panelů integrovaných do hydroizolační fólie

Svou první fotovoltaickou elektrárnu postavilo Národní divadlo nejprve na provozní budově u náměstí Václava Havla, a to už v roce 2009. Cesta k ní však přes námitky ochránců památek nebyla jednoduchá. Podařilo se to až po odvolání na Ministerstvo kultury, které plány na solární elektrárnu posvětilo.

Druhou fotovoltaickou elektrárnu postavilo Národní divadlo, a to přímo na budově Nové scény. Solární panely byly zabudovány do hydroizolační fólie, která byla použita při opravě střechy. Výhodou tohoto řešení je nejen nízká hmotnost, jen 4 kg/m2, ale také není nutné na tyto panely instalovat nosné rámy. Díky tomu není fotovoltaická elektrárna o rozloze 556 m2 a roční produkci elektřiny v rozmezí 35–40 MWh v podstatě vidět, a přesto ušetří Národnímu divadlu ročně několik milionů korun na účtech za energie.

Fotovoltaickou elektrárnu má i Gloucesterská katedrála v Anglii nebo Říšský sněm v Berlíně

V roce 2016 se pustila do výstavby vlastní solární elektrárny i anglická katedrála v Gloucesteru. Díky 150 fotovoltaickým panelům o výkonu přibližně 38 kW ročně dokáže budova ušetřit až 25 % svých nákladů na provoz.

Podobnou cestou šel i berlínský Říšský sněm. Ten má celou strategii udržitelné správy budovy, která zahrnuje mimo jiné i obnovitelné zdroje energie, jakými jsou například pohon vozového parku na bionaftu nebo vlastní solární elektrárna na střeše budovy. Fotovoltaická elektrárna na Říšském sněmu má přes 3 600 m2 a byly na ni použity solární panely různého designu tak, aby řešení plně respektovalo historický ráz budovy.

Boom v podobě nových technických i designových řešení

Právě nová designová řešení solárních elektráren ve formě střešních tašek nebo šindelů otevřela dveře tomuto obnovitelnému zdroji energie i pro specifické lokality, jakými jsou například památkově chráněné zóny. To může být řešením i pro nemovitosti soukromých vlastníků, které se nachází v těchto památkově chráněných zónách. Národní památkový ústav dokonce k tomuto tématu nyní vydává ucelenou metodiku, která určuje, jaké formy solárních řešení mohou být v takto chráněných oblastech použity.

Další možnosti pak přináší fotovoltaická skla, která mohou efektivně dodávat zdroj energie do bazénů nebo skleníků. S rozvojem fotovoltaiky se výrobní firmy dále zaměřují také na prodloužení životnosti solárních panelů nebo na vývoj panelů bez obsahu křemíku, jehož cena jako výrobního zdroje zažívá enormní nárůst.

Jak jste na tom u vás ve firmě? Využíváte již obnovitelné zdroje energie, nebo vás národní památky stihly předběhnout?