27. 5. 2023 Redakce 1 minuty čtení

Stora Enso spustila novou linku na výrobu CLT panelů

Společnost Stora Enso spustila provoz linky na výrobu dřevěných panelů.

Stora Enso spustila novou linku na výrobu CLT panelů

Stora Enso spustila novou linku na výrobu CLT panelů
Zdroj: Stora Enso spustila novou linku na výrobu CLT panelů, Zdroj: Stora Enso

Nová linka na dřevěné panely zvýší kapacitu výroby i zaměstnanost

Společnost Stora Enso, která je součástí finsko-švédské globální společnosti působící v dřevozpracujícím odvětví, zahájila provoz již čtvrté linky na výrobu CLT panelů v České republice. Spuštění této výrobní linky se dočkala na podzim roku 2022, přičemž do celého projektu investovala na 79 milionů eur. Moderní výrobní linka o roční plánované kapacitě 120 000 m3 umožní společnosti Stora Enso rozšířit objem výroby CLT panelů. Tyto dřevěné křížem lepené panely jsou považovány za inovativní a udržitelný stavební materiál budoucnosti, který je zároveň velmi nákladově efektivní.

  Dřevo je označováno jako stavební materiál budoucnosti. Podívejte se, jak může pomoci dekarbonizovat české stavebnictví.

„Spojení nové výrobní linky se stávající pilou nám přinese další výhody týkající se využití surovin, energií i logistiky. Nová linka na CLT panely vytvoří také více než 100 nových pracovních míst v regionu. Zároveň plně zapadá do naší strategie na rozšíření výroby v oboru dřevostaveb,“ shrnuje ředitel závodu ve Ždírci nad Doubravou, Martin Brebis.

Dřevěné panely posloužily jako konstrukce udržitelné prodejny Penny Marketu

Společnost Stora Enso se aktivně podílí na výstavbě dřevěných konstrukcí v řadě architektonických projektů. CLT panely z jejích závodů se tak staly nosným prvkem například v nové prodejně Penny Marketu ve Skutči u Chrudimi. Ta se stala ukázkou jedné z nejudržitelnějších maloobchodních prodejen v Česku.

  Více informací o nové výrobní lince na CLT panely najdete v podrobné případové studii.