29. 8. 2022 Redakce 2 minuty čtení

ESG rating a jeho možnosti

Minulý článek o ESG ratingu se nesl v duchu objasňování pojmů. Představili jsme ESG rating, jeho skóre a rizika ESG. Na trhu o ESG ratingy...

ESG rating a jeho možnosti

ESG rating a jeho možnosti
Zdroj: Zdroj: Unsplash, Alexander Abero

Věděli jste, že 65 % investorů používá ESG rating alespoň jedenkrát za týden? Samotný ESG rating však neřídí celkové investiční rozhodování. Slouží spíše jako výchozí bod, kterému je třeba rozumět v širším kontextu. Investorům říká především to, jak jsou firmy připravené na rizika z environmentálních, sociálních a governance oblastí.

Morgan Stanley Capital International (MSCI)

MSCI je jedním z ratingů, o kterém uslyšíte nejčastěji. MSCI nehodnotí jen byznysy, ale také země, podílové fondy, ETF, půjčky a cenné papíry s pevným výnosem. Hodnotí firmy napříč daným průmyslem na škále Lídr (AAA, AA), Průměr (A, BBB, BB), Opozdilec (B, CCC).

Sustainalytics

Sustainalytics spadá od roku 2020 pod Morning star a mimo klasické byznysové hodnocení ESG nabízí také ratingy z oblasti uhlíku a řízení. Celá databáze ratingu je dostupná na jejich stránkách. Hodnocení se používá na škále rizika: zanedbatelné (0–9,99), nízké (10–19,99), střední (20–29,99), vysoké (30–39,99), těžké (40–100).

S&P Global Ratings

Ratingový gigant S&P také nabízí služby ESG Evaluation. K vyhodnocení používá dotazník společně s veřejně dostupnými daty. Skóre ratingu se pohybuje od 1 do 100, kdy 100 je nejlepší skóre.

Synesgy

Jedná se o rámec, který měří environmentální, sociální a governance dopad společností, bank a pojišťoven. Synesgy disponuje dotazníkem, který bere v potaz danou zemi a společnost, jednotlivé regulace a rámce, jako jsou UNGC, GRI, SDGs, EBA LOM a EU Taxonomy pro udržitelné aktivity. Dotazník Synesgy je certifikován ratingovou agenturou CRIF, která je uznávaná na evropské úrovni.

ESG rating od Asociace společenské odpovědnosti

Jedná se o metodiku prvního ESG ratingu v Česku. Na ratingu spolupracuje Asociace společenské odpovědnosti společně s mezinárodně oceněným studijním programem CEMS / Master in International Management na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze. Právě tento rok totiž v rámci cen SDGs vznikla kategorie ESG rating, kde CEMS vytvořil metodiku hodnocení firem v rámci ESG. V současné době probíhá hodnocení všech dotazníků a v listopadu bude uveřejnění nejlepších firem v časopise Forbes. 

ESG rozcestník

I menší konzultační firmy se zabývají v České republice problematikou ESG. Příkladem může být CIRA Advisory, která nabízí službu ESG rozcestníku. Jedná se o jednoduchou sérii otázek, které odkryjí to podstatné pro firmu s ohledem na ESG. Konkrétně se jedná o šest rychlých dotazů, které zaberou méně než jednu minutu času. Vyplněním ESG rozcestníku získáte zdarma výslednou zprávu na míru dle odpovědí. Po domluvě proběhne hodinová konzultace s expertem.

 

Může se zdát, že pojem ESG je velice často v byznysovém prostředí skloňovaný a pro lidi je velice známý. Opak je však pravdou. Výzkum A-CSR a VŠE agenturou IPSOS – Postoj Čechů k cílům udržitelného rozvoje ukázal, že 74 % české veřejnosti termín ESG vůbec nezná, 21 % zkratku zná a pouhých 5 % lidí uvádí, že pojem zná dobře.