25. 5. 2021 Redakce 2 minuty čtení

6 tipů, jak na cirkulární veřejné zadávání

Velkou příležitostí pro zavádění cirkulární ekonomiky do praxe je veřejné zadávání. Jaké změny přináší novela o cirkulárních zakázkách?

6 tipů, jak na cirkulární veřejné zadávání

6 tipů, jak na cirkulární veřejné zadávání
Zdroj: Novela zákona o veřejných zakázkách přináší velkou příležitost pro zavádění cirkulární ekonomiky do praxe . Foto: Pixabay

Podle novely o zadávání veřejných zakázek z prosince loňského roku patří mezi základní zásady veřejných zakázek povinnost zadavatelů zohledňovat principy sociálně a environmentálně odpovědného zadávání a inovací, a to bez ohledu na hodnotu zadávané veřejné zakázky.

Cirkulární veřejné zadávání pro zadavatele

Tato povinnost dělá mnoha veřejným institucím vrásky na čele, protože ještě neexistuje jasná cesta, jak přesně ji naplnit. V minulosti se jiné než cenové požadavky ve veřejných zakázkách objevovaly jen výjimečně a pokud ano, bylo to díky snahám několika nadšených jednotlivců a institucí. Velkým průkopníkem byla například Masarykova univerzita. V současnosti je už ale k dispozici nespočet materiálů a metodik. Přehledným rozcestníkem je projekt Ministerstva životního prostředí „Odpovědné nakupování“, který na webové platformě sdružuje informace týkající se tématu a to jak pro veřejné instituce, tak firmy.

Na odpovědné veřejné zakázky kladou velký důraz i Evropská unie a komise, které se tématu věnují už několik let. Jeho význam je ještě umocněn Green dealem, který přináší možnosti financování environmentálně příznivých projektů. V Evropské unii patří veřejné instituce k největším spotřebitelům, právě kvůli veřejným zakázkám. Na těch se ročně utratí přes 2 biliony EUR. Jak by asi vypadala Evropa, kdyby se všechny tyto peníze utratily za cirkulární projekty šetrné k životnímu prostředí? To se asi nedozvíme hned, ale vše naznačuje tomu, že trend vede směrem k udržitelnosti a hraje do karet firmám, které to s cirkularitou myslí vážně.

Cirkulární veřejné zadávání pro firmy

Pro firmy jsou veřejné zakázky obrovskou příležitostí. Už teď stoupá poptávka po cirkulárních produktech a můžeme očekávat, že tento trend poroste. Nabízet svoje cirkulární produkty a služby byste proto měli začít už teď, zajistíte si tak konkurenční výhodu před těmi, kteří čekají na nařízení, ale aktivně cirkularitě naproti nejdou. Jak se stát úspěšným dodavatelem v cirkulárním zadávání?

  • Vytvořte si strategii pro cirkulární zadávání nákupů u svých dodavatelů

  • Komunikujte jasně a zřetelně cirkulární aspekty svých produktů a služeb, aby si vás zadavatelé měli podle čeho najít

  • Aktivně vyhledávejte zakázky, kde by se daly uplatnit vaše cirkulární principy

  • Zapojte se do projektů, které cirkulární zadávání podporují

  • Buďte proaktivní a svoje cirkulární řešení nabízejte potenciálním zadavatelům

  • Pokud si nevíte rady, oslovte partnery, kteří vám pomohou dostat vaše produkty k zadavatelům

Cirkulární veřejné zadávání je u nás v počátcích, ale přináší obrovské příležitosti. Nepropásněte je.