21.2.2025 Redakce 3 minuty čtení

Týden pod Loopou

Svět udržitelnosti přináší mnoho trendů a klíčových momentů, které formují naši budoucnost. Neztrácejte přehled o tom nejzásadnějším – od dění z domova po globální úroveň. Přinášíme vám 5 klíčových zpráv, které by vám v žádném případě neměly uniknout.

Týden pod Loopou

Týden pod Loopou

MŽP otevírá žádosti o dotace v programu Nová zelená úsporám: Ministerstvo životního prostředí otevírá 20. února příjem žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám pro majitele rodinných domů. Program přináší dvě hlavní změny – finance budou všem žadatelům poskytnuty předem a zároveň na všechny projekty se zateplením je možné získat výhodný úvěr. Program se rozděluje pouze na dva podprogramy – Oprav dům po babičce, který se zaměřuje na komplexní renovace rodinných domů s důrazem na zateplení, a Novou zelenou úsporám Light, kde lze žádat o dotaci na všechny dílčí renovace. Celý proces podání žádosti je plně digitální.

Klíčová fakta o odstraňování metanu z atmosféry: Loňský rok byl nejteplejším v historii a vědci mají jasno v tom, že globální oteplování na světě překročí 1,5 stupně Celsia. Metan, násobně silnější skleníkový plyn než oxid uhličitý, je významnou  součástí stále rostoucích emisí. World Resource Institute přináší vhled o tom, co patří mezi zdroje emisí metanu, jak je omezit nebo jak odstraňovat metan z atmosféry i v porovnání s CO2.

85 % společností hodlá dodržovat plány pro podávání zpráv o klimatu, i když se změní předpisy: ESG Today informuje o tom, že podle nového průzkumu, který zveřejnila softwarová společnost Workiva, bude naprostá většina společností pokračovat ve svých plánech v oblasti udržitelnosti a klimatu, a to i v případě, že se změní regulační požadavky. Vedení společnosti vidí v údajích o udržitelnosti významnou strategickou hodnotu a téměř všichni investoři uvádějí, že s větší pravděpodobností budou investovat do společností, které poskytují integrované informace o udržitelnosti a finanční informace.

Monitorovací zpráva EEA o pokroku při plnění cílů akčního programu pro životní prostředí: Evropská agentura pro životní prostředí (European Environment Agency) vydala monitorovací zprávu, která ukazuje pozitivní pokrok v některých oblastech, jako je snižování emisí skleníkových plynů, zlepšování kvality ovzduší a podpory zelených financí. Zpráva také říká, že je třeba vyvinout větší úsilí, aby se zvrátil klesající trend v oblasti biologické rozmanitosti a ekosystémů, dosáhlo se systémových změn napříč systémy (např. v oblasti potravin, energie a mobility) a zajistil se blahobyt pro všechny v rámci planetárních hranic. Zpráva dále zdůrazňuje naléhavost provádění dohodnutých právních předpisů a dokončení dosud neuzavřených legislativních aktů navržených Komisí.

Nejbohatší země způsobují vymírání druhů kvůli poptávce po hovězím mase, palmovém oleji a dřevu: Podle studie publikované v prestižním časopise Nature, je spotřeba v bohatých zemích zodpovědná za 13 % celosvětového úbytku lesů mimo jejich vlastní území, a nejbohatší státy světa tak ničí patnáctkrát více biologické rozmanitosti na mezinárodní úrovni. Největší hrozbou pro většinu druhů rostlin a zvířat je ztráta jejich původních stanovišť, která je z 90 % způsobena přeměnou volné přírody na zemědělskou půdu. O spojitosti tohoto problému s evropskou legislativou (nařízení o odlesňování/EUDR) jsme psali v tomto článku.