„Měnící se světová i evropská ekonomika představuje pro Česko výzvu a nabízí velkou šanci pro transformaci. Nesmíme ale okno příležitosti promarnit. Je třeba spolupracovat na odstraňování překážek a vytvářet předvídatelné podmínky pro investory. Soukromé finance jsou připraveny podpořit ekonomickou transformaci naší země, stejně tak je ale třeba i podpora politická,“ uvedl Jenda Perla, výkonný ředitel byznysové platformy Změna k lepšímu, která akci pořádala.
Posun Česka je také podmíněn cílenou strategickou podporou a tvorbou podnikatelských příležitostí pro uhlíkově neutrální odvětví, ale také férovou pomocí s dekarbonizací pro emisně náročný průmysl jako je stavebnictví, petrochemie nebo ocelářství. To musí jít ruku v ruce s vytvářením předvídatelného podnikatelského prostředí. Aby navrhované kroky bylo možné úspěšně implementovat, je třeba dlouhodobá politická podpora. Výsledný dokument je ke stažení na tomto odkazu.
„Inovace, dekarbonizace, cirkularita či biodiverzita jsou hlavními tématy této konference, ale také hlavními tématy Ministerstva životního prostředí. Pro mě osobně je důležitým tématem také spolupráce, jelikož není možné oddělit stát, občany a firmy jako nesouvisející jednotky. Naopak je důležité se na problémy dívat komplexně a vzájemně spolupracovat, protože jen tak zůstane Česká republika silná a české firmy a podnikatelé konkurenceschopní. Uvědomuji si, že stát musí být firmám a podnikatelům oporou. Proto také pravidelně jezdím každý týden do regionů a potkávám se s místními firmami a podnikateli tak, abych vyslechl, co potřebují a jak jim může stát pomoci. Proto poskytujeme finanční podporu firmám a podnikatelům, například na energetickou úsporu budov či provozu nebo investice do uhelných regionů, které jsou nejvíce ohrožené dekarbonizací. Tam díky evropským financím z Operačního programu spravedlivá transformace vzniknou strategické projekty, které poskytnou nové pracovní příležitosti a přinesou významný rozvoj pro region,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Vzhledem k dlouhodobému horizontu představených ambic a nutnosti široké shody byl výstup autory adresován politikům napříč politickým spektrem. Pro naplnění ambice dostat Českou republiku do čela transformačního pelotonu, doporučují zaměřit se na implementaci několika kroků, které vycházejí z respektovaných studií.
Racionální a moderní energie
ČR potřebuje odstranit tyto překážky:
- Modernizace přenosové a distribuční soustavy a její příprava na moderní energetický systém je klíčová nejen pro další rozvoj obnovitelných zdrojů.
- Urychlení povolovacích procesů pro větrné a solární elektrárny a výstavbu přenosové a distribuční soustavy, včetně schválení a využívání akceleračních zón.
- Rozvoj chytrých sítí, urychlení roll-outu chytrého měření, efektivního řízení elektrizační soustavy, dotažení klíčové legislativy pro rozvoj a investice do technologií akumulace a agregace flexibility.
- Vhodné nastavení investičních a provozních podpor (PPA, Contracts for Difference, kapacitní platby, a jiné), aby podpořily modernizaci české energetiky.
Nutné kroky:
- Racionální exit od uhlí a odmítnutí dotací či jiných netržních forem podpory
- Modernizace teplárenství
- Investice do snižování energetické náročnosti domácností i firem
- Umožnění maximálního využití benefitů sdílení elektřiny
- Rozvoj výroby a využití zeleného vodíku
Ochrana krajiny
- Zajištění zdravého fungování přírodních ekosystémů a obnova biodiverzity
- Zastavení finančně i materiálně náročné eroze půdy
- Prioritizace poskytování veřejných služeb (zadržování vody aj.) především na státních pozemcích
- Rozvoj moderních způsobů hospodaření na zemědělské půdě a v lesích
- Podpora zemědělců a lesníků v přechodu k udržitelnějšímu hospodaření
- Vytvoření odolného potravinového systému
- Optimalizace zdrojů prostřednictvím lepšího využití půdy a vody a snižování zátěže na ekosystémy
- Změna paradigmatu, aby byla zdravá krajina a příroda chápána jako dlouhodobý zdroj prosperity.
Šetrné hospodaření se zdroji
- Podpora zavádění cirkulárních obchodních modelů
- Posílení systému cirkulární ekonomiky
- Snižování materiálové náročnosti stavebnictví
- Snižování dovozní závislosti na Číně
Výzkum, vývoj a inovace
- Reforma systému výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI) v Česku a reforma řízení výzkumných institucí
- Reforma systému výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI) v Česku a reforma řízení výzkumných institucí
- Důraz na aplikovatelnost výzkumu
- Efektivní vynakládání veřejných financí
- Podpora vyšší zapojení soukromého sektoru a kapitálových investorů
- Podpora budování disruptivních a inovativních firem a startupů
- Zvyšování úrovně vzdělání a intenzivní reskilling a upskilling dospělých
- Podpora mobility výzkumníků a interdisciplinárních řešení
- Tvorba politik na základě aktuálních vědeckých poznatků
Nové byznys modely
- Schválení, dosahování a pravidelná evaluace jasného a dlouhodobého politického rámce včetně racionálních průmyslových, energetických a klimatických strategií
- Dodržovat a aktivně naplňovat evropský závazek k dosažení klimatické neutrality
- Podpora byznysu zaměřeného na výrobu net-zero technologií
- Strategická podpora dekarbonizace emisně náročného průmyslu
- Zdraví zákazníků
- Podpora podnikání a zajištění spravedlivého přínosu zahraničních investic
- Podpora firem ve shromažďování dat o jejich dopadech na životní prostředí a společnost
- Pilotování technologií zachytávání a ukládání CO2 (CCS)
- Podpora politiky směřující k využití soukromého kapitálu v rámci EU
- Důraz na rovnost pohlaví
Zapojení regionů
- Transformace venkova a investice do regionální infrastruktury
- Vybudování vysokorychlostní železnice (VRT)
- Výstavba a modernizace dálniční sítě
- Podpora udržitelné městské mobility
- Podpora rozvoje infrastruktury
„Do roku 2040 se chceme zařadit mezi deset nejúspěšnějších ekonomik v Evropské unii. V Hospodářské strategii: Česko do top 10, na jejímž vzniku jsem se posledních půl roku spolu s odborníky intenzivně podílel, máme přes 150 opatření zaměřených na inovace, modernizaci, konkurenceschopnost, udržitelnost a rozvoj kvalifikované pracovní síly. Zaměřujeme se na polovodiče, umělou inteligenci, elektromobilitu, energetiku nebo bezpečnostní průmysl. Chceme být atraktivním partnerem pro strategické investory s vysokou přidanou hodnotou. Aby strategie reagovala na aktuální potřeby a neskončila jako řada podobných dokumentů v šuplíku, budeme ji průběžně vyhodnocovat. Plán implementace, o kterém jednáme se všemi partnery od mého nástupu do funkce, představíme příští rok v březnu,“ shrnuje ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.