V souvislosti s rostoucí poptávkou po obnovitelných zdrojích energie se po téměř desetiletém útlumu v Čechách opět rychle zvyšuje množství instalovaných solárních elektráren. Zároveň se však pomalu blíží doba, kdy budou po průměrné deklarované životnosti 25 let, dosluhovat panely z prvních vln instalací.
Digitalizace i umělá inteligence mají samozřejmě i svá úskalí, která představují například zvýšené energetické nároky, kybernetickou bezpečnost nebo pomalejší vývoj standardů a legislativy. A to vše na webináři zaznělo!Jak je na tom Česká republika s přípravou na recyklaci solárních panelů, která je vyžadována legislativou? Dokážeme si poradit s výzvou efektivní recyklace těchto technologií?
Recyklace je nařízena zákonem
Obecně se udává, že solární panely mohou být v provozu 25–30 let. Nicméně občas je životnost panelu kratší, například z důvodu skryté výrobní vady, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo vlivem špatně provedené instalace. Když panel doslouží, je zákonem vyžadována recyklace a příprava k opětovnému využití materiálu v úrovni minimálně 80% hmotnosti nového zařízení.
Materiály, které můžeme ze solárního panelu získat, jsou zejména hliník, používaný pro výrobu rámu, a kvalitní sklo, které má hmotnostně nejvýznamnější podíl. Dále se může jednat o různé plasty z ochranných vrstev panelu. Ze samotné fotoaktivní vrstvy lze získat křemík, ale i další kovy jako měď, stříbro nebo cín, v závislosti na použité technologii solárních článků.
U rámečku jednoduchá rozebíratelnost končí
Vzhledem k tomu, že panely jsou konstruovány pro dlouholetý spolehlivý provoz, používá se nerozebíratelná sendvičová konstrukce, která komplikuje efektivní recyklaci. Tělo panelu vzniká vulkanizací plastové fólie mezi tvrzené sklo a solární články kryté zadní plastovou vrstvou. Vzniká tak kompozitní výrobek složený z několika vrstev různorodých materiálů, které od sebe nejdou jednoduše oddělit. „Nejprve jsou odstraněny demontovatelné části panelu jako rám či elektroinstalace. Dále se celý panel na jednotlivých zařízeních linky postupně mechanicky rozdrtí a rozemele a následně se separují jednotlivé frakce a materiály,“ přibližuje princip recyklační linky vyvinuté společností Dekonta její výkonný ředitel Vojtěch Musil.