Investice do energetických úspor očima Radka Polláka

Poptávka firem po energeticky úsporných projektech je každým rokem větší. Rekonstrukce firemních objektů nebo veřejných budov, výměna technologií za modernější a úspornější, náhrada kotlů za tepelná čerpadla či instalace fotovoltaických panelů na střechy budov. To je jen krátký výčet investic které aktuálně nejen firmy, ale i instituce veřejné správy realizují. Podle Radka Polláka, specialisty Komerční banky na evropské dotace, je řada možností, jak na tyto investice získat finanční podporu.

Investice do energetických úspor očima Radka Polláka

Radek Pollák je specialistou Komerční banky. Vede poradenský tým pro soukromý i veřejný sektor v oblastech evropských dotací, ESG, energetiky, uhlíkové stopy, dekarbonizace, cirkulární ekonomiky, efektivního nakládání s vodou či udržitelného financování projektů.

Jak vnímáte současnou situaci v dotačním poradenství?

Za dobu více než 13 let co se v oboru pohybuji, se svět dotací velmi proměnil. Na trhu je řada poradenských společností, mění se informační systémy pro administraci projektů, pravidla jednotlivých výzev, podporované oblasti, hodnotící kritéria i způsoby a výše podpory. Z pohledu samotných žadatelů o dotace musím bohužel konstatovat, že dotační prostředí je komplikovanější, administrativně a časově náročnější. Důvodů je více, ale spousta věcí vyplývá z regulací, směrnic, zákonů a jiných legislativních povinností, ať už na národní či evropské úrovni.

Zvyšuje se zájem klientů o financování „zelených“ projektů“?

Co se týče financovaných projektů, neřekl bych že se jejich skladba nějak výrazně proměnila. Jen některé investiční záměry se i v kontextu dnešní udržitelné doby začaly za „zelené” označovat. Klienti  vždy investovali a stále investují do revitalizace brownfieldů, výzkumu a vývoje, digitalizace, nových kanalizací, čističek, ekologizace svých provozů a obecně do inovativních efektivnějších řešení, která jsou z velké části v souladu s nejpřísnějšími ekologickými standardy a požadavky ukládané legislativou.

Řada firem řeší dekarbonizaci svých provozů. Jaké dotace mají v této oblasti k dispozici?

Předně upřesním že dotační podpora v této oblasti se netýká pouze soukromých, ale i veřejných právnických subjektů.  Dotační podpora určená na snížení emisí CO2 potažmo ke snížení energetické náročnosti provozů, je velmi široká a dotace v této oblasti jsou opravdu štědré. Mezi hlavní programy patří OPTAK (Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost), Modernizační fond či OPŽP (Operační program životní prostředí).

Z těchto programů lze získat dotace na obnovitelné zdroje energie, zateplení budov, výměnu oken, modernizace vytápění či osvětlení, zavádění energetického managementu a mnoho dalších věcí. Výše dotace se pohybují mezi 25 a 65 procenty, přičemž také záleží na charakteru žadatele a místu realizace projektu.

Zmiňoval jste, že dotační prostředí je složitější než dřív, jak klientům pomáháte dotace získat a jsou pro klienty vždy výhodné?

Klienty oceňovanou výhodou je, že banka disponuje interním poradenským týmem KB EU POINT a dceřinou společností ENVIROS. Jde o tým cca 60 lidí, kteří jsou schopni klientům nabídnout komplexní dotační poradenství, a i leckdy nezbytné technické poradenství pro dotační i nedotační projekty. Jde o přípravu koncepčních a strategických materiálů, energetických auditů, analýz využití odpadů, emisních posudků či jiných podpůrných materiálů nezbytných nejen pro podání dotační žádosti, ale i samotnou realizaci projektu.

Samozřejmě že jsou situace, kdy se klientům snažíme získání dotace rozmluvit. Zejména se jedná o případy kdy vidíme, že zisk na dotaci je malý, resp. výše samotné investice. Tudíž i potenciální dotace je malá a s ohledem na byrokratickou zátěž, která by klienta čekala se nevyplatí. Tam, kde se do projektu v rámci našeho poradenství pustíme, se snažíme klienta oprostit od co nejvíce věcí. Jeho částečné zapojení a součinnost je však nezbytná vždy.

Nejde tedy jen o administrativní zátěž, ale fakt, že dotace někdy mohou vyjít dráž, než samotný bankovní úvěr?

Určitě ano a to nejen z pohledu nákladů, ale zejména z pohledu času. Dotační prostředky jsou velmi lákavé, na druhé straně v mnoha věcech zavazující, limitující, podléhající kontrolám a časově omezující. Jinými slovy, to, co už bych měl za „své“ peníze dávno hotové a generující zisk pro firmu, tak kvůli dotaci musím čekat, dokládat papíry, soutěžit dodavatele a provést mnoho dalších úkonů, které samotnou realizaci zpomalují či oddalují. Proto je potřeba hned na začátku projektu velmi důležité všechny tyto aspekty zvážit, spočítat, s klientem probrat a správně rozhodnout, kterou cestou se vydat.

Je tomu rok, co Komerční banka začala nabízet poradenský program ELENA financovaný Evropskou investiční bankou, kdy hradíte 90 % nákladů na energetické poradenství a přípravu žádosti o dotaci. Jaký je o toto poradenství zájem?

Zájem je velký. Od zahájení programu ELENA loni v červnu poskytla banka poradenství v tomto programu více než 40 subjektům ze soukromého i veřejného sektoru. Celkově tím podpořila investice do energeticky úsporných opatření přesahující jeden a čtvrt miliardy korun s potenciálem snížení uhlíkové stopy o více než 4 tisíce tun CO2e ročně.

Široká škála podporovaných typů projektů dává příležitost investovat do úspor téměř každé firmě či municipalitě.  Zahrnuje jak investice do obálky budovy, tak stavby samotné, přičemž se může jednat o výrobní i administrativní budovy.

Co všechno poradenství v tomto programu zahrnuje?

Pochopitelně jak bylo zmíněno, tím atraktivním bonusem je 90% sleva na konzultační a další práce v přípravné fázi projektů na snížení energetické náročnosti budov či výměny výrobních technologií. Takové práce zahrnují předběžné posouzení, vypracování energetického posudku, přípravu a podání žádosti o dotaci. U EPC projektů pak i přípravu a administraci výběrového řízení. Poradenství v programu ELENA lze ale využít i u projektů, kde klient o dotaci na realizaci projektu nežádá.

Závěrem, jaké jsou při využití tohoto programu doposud nejčastěji realizované investice?

Mezi bankou doposud nejčastěji realizované projekty v soukromém sektoru patří rekonstrukce staveb, výměna technologií a instalace fotovoltaických panelů na střechy. U subjektů veřejné správy to jsou pak zejména EPC projekty, u kterých se investice splácí ze vzniklých úspor.  

Jenom musím připomenout, že nynější program ELENA je tříletý, což znamená, že investice musí být realizovány do dubna 2027. Pokud to klienti chtějí stihnout, měli by si pospíšit. A to nejen z důvodu případného vyčerpání podpory, ale i proto, aby měli následně dostatek času na realizaci samotné investice.