15. 2. 2022

Eva Jiránková a Pavel Kubička o tom, jak funguje fotovoltaika za korunu

Tématem dnešní LOOPY je fotovoltaika a mými hosty Pavel Kubička z ČEZ ESCO a Eva Jiránková z SGEF. Rozebereme jednak produkt Fotovoltaika za korunu, ale i to, proč může fotovoltaika hrát důležitou roli v plnění udržitelných cílů na národní úrovni, ale i provozu českých podniků.

Host Eva Jiránková a Pavel Kubička

Eva Jiránková a Pavel Kubička o tom, jak funguje fotovoltaika za korunu

Pavel Kubička z ČEZ ESCO a Eva Jiránková z SGEF

Asi tušíte, že největší problém v Česku z hlediska emisí skleníkových plynů v tuto chvíli je v energetika. Data mluví jasně – energetika se na celkových emisí podílí v Česku až ze 40 procent – to jsou údaje z roku 2018.

Co s tím? Jednou z cest je rozhodně fotovoltaika. Ceny solárních panelů postupně klesají, jejich kvalita naopak roste a například po podniky s výrobními halami nebo velkými areály je to poměrně zajímavý způsob, jak snížit svůj dopad na životní prostředí – ale mimo jiné i často výrazně snížit náklady na provoz nebo aspoň jeho část. A to nárůstu cen energií na konci roku může být pro podniky velmi zajímavé. Podobnou optikou se proto na fotovoltaiku podívali ČEZ ESCO a leasingová společnost SGEF a společně pro firmy připravili produkt Fotovoltaika za korunu. ČEZ ESCO navrhe a zrealizuje fotovoltaiku pro danou firmu na míru, SGEF projekt zafinancuje a zákazník pak po dobu 15 let platí výhodnou, ale především fixní cenu za odebranou elektřinu a nakonec si může fotovoltaiku nainstalovanou třeba na střeše výrobní haly za korunu odkoupit. Nejen o tomto konkrétním produktu, ale i o fotovoltaice obecně si v dnešní LOOPĚ popovídám s Evou Jiránkovou z SGEF a Pavlem Kubičkou z ČEZ ESCO.