16. 10. 2023

Recyklace chladiv - efektivní způsob, jak snížit uhlíkovou stopu!

Nemrznoucí směsi nebo chladící kapaliny v tepelných čerpadlech asi nejsou tím prvním, na co se v provozu své firmy zaměříte. I u nich ale můžeme být cirkulární.

Host Jan Skolil a Tomáš Habel

Recyklace chladiv - efektivní způsob, jak snížit uhlíkovou stopu!

Jan Skolil a Tomáš Habel za Classic Oil s.r.o a Tomáš Habel za Daikin

V dnešním díle LOOPY nám to popíše Jan Skolil, technický ředitel společnosti Classic Oil s.r.o., která vyrábí glykolové kapaliny, tedy právě nemrznoucí směsi nebo tzv. teplosměnné kapaliny používané např. v tepelných čerpadlech. Do Buštěhradu si proto pořídili recyklační linku a jsou díky používání recyklátu schopní výrazně snížit svoji uhlíkovou stopu – to číslo si poslechněte v rozhovoru, ale je to opravdu výrazné množství ušetřených emisí. A my se k té lince v dnešním díle na chvíli vydáme.

Stejně tak i Daikin, výrobce (mimo jiné) i zmiňovaných tepelných čerpadel se snaží prosazovat principy cirkularity v tomto odvětví. Co jsou ty hlavní překážky v dnešní LOOPĚ vysvětlí Tomáš Habel, Environment readiness officer v Daikinu.

Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. Příjemný poslech!