21. 9. 2021

SPECIÁL CZGBC: Proč jsou brownfieldy udržitelné?

Ideální průmyslová hala je taková , kterou nikdo ani nepostaví. Ale když už musí vyrůst, proč bychom pro její výstavbu nemohli využít pozemek, na které už dříve nějaký objekt stál. tedy tzv. Brownfield. To samé ostatně platí i pro rezidenční výstavbu. A tak jsem si do dnešního dílu LOOPY pozval Leoše Anderleho ze Sekyra Group a Martina Vaidiše ze společnosti CTP Invest, aby mi popsali výhody brownfieldů i jejich úskalí.

Host Leoš Anderle a Martin Vaidiš

SPECIÁL CZGBC: Proč jsou brownfieldy udržitelné?

Leoš Anderle ze Sekyra Group  Martin Vaidiš ze společnosti CTP Invest

Rok 2020 byl rekordním pro české eshopy, které dosáhly podle dat Asociace pro elektronickou komerci obratu necelých 200 miliard korun, což znamenalo meziroční nárůst o 26 procent. Pro představu, v listopadu 2020 byl ten meziroční nárůst o 99 procent. Důvod je jasný – covid. Stejně tak nepřekvapí, že tento chvílemi raketový nárůst už přibrzdil, nicméně ne jasné, že tento trend bude pokračovat, i když zřejmě už rozumnějším tempem. Co to znamená pro stavebnictví? Rostoucí poptávku po průmyslových, resp. logistických halách.

A cílem České rady pro šetrné budovy je, aby tento rozvoj byl co nejudržitelnější. V dalších dílech této speciální se budeme věnovat třeba i zeleným střechám, jako řešení, které může snižovat dopady už postavených hal a budov. Ale dnes se budeme v této speciální LOOPĚ bavit spíš o udržitelném nakládání se zdroji a to především se stavebními parcelami, s půdou.