město Dačice, realizátor ASIO NEW Jihočeský kraj

Ekologické parkovací plochy ze zasakovacích roštů

Aut a dalších dopravních prostředků je stále více, prostor pro ně je však omezený. Čím dál tím více se proto musí ubírat prostor z živé krajiny. Jednou z cest, jak najít synergii mezi vytvářením kvalitní infrastruktury a zachováním zdravého životního prostředí, jsou i zasakovací parkovací plochy. Jednu takovou zrealizovali v Dačicích v Jihočeském kraji.

Investice 850 tis. Kč Dotace 255 tis. Kč

Ekologické parkovací plochy ze zasakovacích roštů

Ekologické parkovací plochy ze zasakovacích roštů

Každou novou zpevněnou plochou přicházíme zejména ve městech o schopnost prostředí vsakovat vodu a regulovat tak okolní teploty i produkci CO2. Tím se zároveň vystavujeme většímu riziku povodní. Díky zasakovacím roštům je možné vytvořit takové zpevněné plochy, které umožňují běžný provoz a zároveň propouští vodu do půdy a zachovávají její přirozenou funkčnost.

Pro nákladní vozy i rostliny

Propustné parkoviště se od klasické parkovací plochy liší zejména zachováním stejných poměrů odtokovosti, jaké má zatravněná plocha. Je složené ze zasakovacích roštů, které mají dostatečnou nosnost i pro pojezd nákladních vozidel a které umožňují proudění vody a růst vegetace v obou směrech.

Náročnost instalace je srovnatelná se stavbou běžné parkovací plochy a její umístění je vhodné kdekoliv, nejen jako místo pro parkování, ale například i pro venkovní sezení či parky, kde je potřeba povrch zpevnit, nebo pro tramvajové pásy. Velkou úlevu znamenají zejména pro stromy v městském prostředí, které často odumírají pod tlakem zpevňovacího materiálu. AS-TTE rošty jsou lehké, nechávají stromům více prostoru a chrání je. Rošty jsou navíc vyrobeny z recyklovaného plastu, takže jsou narozdíl od betonu lehké a využívají druhotný materiál.

Bezúdržbové fungování

„V rámci realizací v Německu fungují rošty už zhruba 20 let a na jejich funkčnosti jim to stále neubírá,” říká ředitel společnosti ASIO NEW, která instalace zasakovacích roštů provádí. „Plochy vyrobené z roštu žádnou speciální údržbu nevyžadují, jen pokud jsou osázeny trávou, je péče o ně stejná jako o zatravněnou plochu,” porovnává možnosti ředitel firmy.