Rychlá a efektivní změna
Během měsíce a půl se v budově na zadním dvorku Hybernské 4 vystřídali provozovatelé a otevřela se nová kavárna. Původní „kosmetická“ úprava prostor se proměnila ve větší rekonstrukci bez architektů a projektantů, protože jak říká ředitelka zapsaného ústavu Kampus Hybernská Ema Pospíšilová: „Neměli jsme tolik času a nikdo nezná prostor a jeho potřeby tak dobře jako my.“ Technické zařízení pro gastroprovoz bylo konzultováno s řádně vysoutěženou gastrofirmou.
Díky svépomocí tak kulturně-vzdělávací instituce ušetřila peníze i materiál. Vše bylo navrženo a vymyšleno tak, aby řešení bylo finančně co nejpřijatelnější a zároveň i rychlé. Kampus se při rekonstrukci spoléhal hlavně na kvalitní přípravu, na své zaměstnance a spolupracovníky a najal firmu jen na hrubé stavební práce. Samotná proměna pak trvala pouhý měsíc. Ve spolupráci s hnutím art reuse spolků ArtMap a Skutek již dříve zaměstnanci Kampusu Hybernská přivezli ze skladu na pražském Žižkově vyřazený galerijní a výtvarný materiál. Ten využívá HYB4 Galerie, ale právě také kavárna Kampus.
Recyklovaný materiál
Z art reuse je v kavárně hlavně sedací nábytek, dýhy nebo koženky z firmy, která vyrábí nábytek pro fast foody. Dýhy jsou použité na stropě v dětském koutku i na hranách nábytku, na detailech v kavárně. Z koženek se vyráběly sedáky. Ty jsou z vadné série pro pobočku McDonald’s. Židle vyráběli zaměstnanci sami v Cirkulární dílně, nebo je koupili v bazaru.
„Nechtěli jsme kupovat nic nového, žádný nábytek, který se za dva roky rozpadne. Chtěli jsme ale taky české značky, proto jsme lpěli na tom sehnat tonky (židle značky Ton, pozn. red.). Sehnali jsme sedm starších židlí za cenu jedné nové. Hlavně jsme ale chtěli využít materiál, který máme. Díky tomu jsme ušetřili třetinu běžné ceny takové přestavby,“ popisuje ředitelka Kampusu Hybernská. Kavárna Kampus tak byla kompletně zrekonstruovaná za 1,5 milionu korun místo odhadovaných čtyř milionů.
V prostorách kavárny najdou návštěvníci také řadu originálních uměleckých děl českých umělců jako je Milan Kunc, Marek Šilpoch či Natálie Chalcarzová. Některá díla jsou zapůjčená z DSC Galerie prostřednictví Art Banky. Nejmladší zastoupené umělkyni jsou dva roky, Lili Kazda namalovala rozměrné plátno pověšené v dětském koutku.
Nejen kavárna
Udržitelnost je každodenní součástí Kampusu Hybernská od úplných začátků v roce 2017. Recyklace a cirkularita je princip, kterým se Kampus řídí od počátku. Klade důraz na principy cirkularity a hledá způsoby, jak mohou k řešení klimatických výzev společně přispět vědci, umělci nebo studenti.