Office centrum s minimální spotřebou energie

Fenix Group, Olomoucký kraj
Investice 17 mil. Kč
Financováno Komerční banka
Ve městě Jeseník v Olomouckém kraji má své sídlo firma Fenix Group zabývající se elektrickým vytápěním a udržitelnou energetikou. Ukázkovým projektem je přímo sídlo společnosti – plně elektrifikovaná budova ve standardu nZEB.

Technologie

Office centrum Fenix je energeticky úsporná budova ve standardu nZEB, (z anglického nearly zero energy building, tedy budova s téměř nulovou spotřebou energie). Administrativní sídlo společnosti sestává z flexibilního topného systému, který představuje elektrické sálavé vytápění, střešní fotovoltaické elektrárny (FVE) s výkonem 7,2 kWp, bateriového úložiště s kapacitou 26 kwh a z ventilace s rekuperací a venkovním stíněním.

Inovativní budovu navrhovali Fenix Group ve spolupráci s pražským ČVUT. Cílem celého projektu bylo zajistit tzv. bezšpičkový odběr elektrické energie s možností přejít na pokyn operátora sítě do ostrovního režimu, nebo dokonce dodávat energii z bateriového úložiště do sítě v případě špičky. Systém také zahrnuje integrovanou předpověď počasí, která umožňuje podle potřeby nabíjet bateriové úložiště ze sítě tak, aby byla dostatečná kapacita pro výrobu energie z FVE.

Střešní FVE ve spolupráci s bateriovým úložištěm dohromady zajišťují pokrytí roční energetické spotřeby budovy z cca 30 %. Samotná konstrukce budovy je energeticky velmi úsporná a je zařazena v kategorii A.

Flexibilní elektrické sálavé vytápění udržuje požadovanou teplotu individuálně ve všech prostorách a velmi rychle reaguje nejen na tepelné ztráty, ale zejména na tepelné zisky. Ventilace s rekuperací poskytuje v jednotlivých místnostech kvalitní vnitřní prostředí. Venkovní stínění potom zajišťuje spolehlivé stínění objektu hlavně v letních měsících.

Proces

Projektová příprava OC Fenix probíhala v několika variantách a byla náročnější než u běžné stavby. Vyšší nároky záměr kladl také na technologickou kázeň v průběhu výstavby. Překvapením podle jednatele společnosti Ing. Cyrila Svozila ale byla skutečnost, že při pečlivé přípravě bylo možné takový objekt vybavený všemi uvedenými technologiemi postavit za ceny standardu roku 2016, kdy společnost projekt realizovala.

Objekt následně dva roky sledovala za tímto účelem sestavená pracovní skupina, ve které měly své zastoupení ČVUT, MPO, MŽP, ERU, ČEZ distribuce a ČEPS. Budova podle analýz splnila všechny stanovené cíle, a spolehlivost zvoleného řešení se tak ověřila praxí.

Výhody řešení

Roční provozní úspory energie OC dosahují oproti klasické budově zhruba 25 %. Office centrum může navíc odpojením nebo aktivní dodávkou energie aktivně spolupracovat se sítí a tím přispívat ke snížení zátěže ve špičkách. Díky této zkušenosti, kde se ukázal plný potenciál technologie, šíře použití a flexibilita těchto systémů, motivovala Fenix Group v roce 2018 k vybudování tehdy největšího bateriového úložiště v České republice.

Potřebujete ve firmě pomoct s udržitelností a financováním?
Kontaktujte nás