Dnešní situace v energetice si žádá čím dál flexibilnější zdroje. Kromě toho se výrazně zpřísňují emisní limity. Staré uhelné technologie mají často problém těmto novým požadavkům vyhovět. V případě ostrovské teplárny se navíc původní kotle dostaly na hranici životnosti, bylo tedy potřeba přistoupit k jejich náhradě.
Instalované technologie
Žádoucí rekonstrukci umožnil přechod z parních na horkovodní rozvody dokončený v roce 2016. Téhož roku byl dokončen teplovodní kotel na biomasu, o rok později přišel teplovodní plynový kotel a koncem roku 2018 se rozběhl i nový uhelný kotel s fluidními prvky. K zefektivnění výroby tepla přispěly i plynové kogenerační jednotky instalované v letech 2019 a 2020. Výkyvy při výrobě pomohl na podzim téhož roku vykrýt ještě akumulátor tepla. Uhlí, coby dřívější výhradní zdroj energie, bylo nyní doplněno o biomasu a plyn.
Investice a snížení emisí
Celková investice do těchto technologií tvořila 230 milionů korun. V současné době se navíc buduje druhý kotel na biomasu, který bude stát dalších 75 milionů. Částečně pomohlo i město Ostrov, které jakožto majitel teplárny ručilo za úvěr. Na výši investic měla podle zástupců teplárny vliv i přísná emisní legislativa. Návratnost investice odhaduje teplárna na 20-30 let. Po rekonstrukci se podařilo výrazně snížit objem vypouštěných emisí oxidů síry, dusíku a CO2. O třetinu klesla také produkce prachových částic. Emise oxidu uhličitého vypuštěné v roce 2020 klesly ve srovnání s rokem 2015 o více než 21 tisíc tun.
Výhody řešení
Důvody diverzifikace palivových zdrojů vysvětluje předseda představenstva Ostrovské teplárenské Tibor Hrušovský: „Různá paliva umožňují pružně reagovat na změny ceny paliv tak, aby náklady na výrobu tepla byly co nejnižší a současně snižují rizika omezení výroby při případném výpadku v dodávce některého z paliv.” Nové technologie jsou také jednodušší na údržbu. Jejich servis je sice dražší, nicméně vyžaduje menší množství pracovníků.
Specifika řešení
Jakkoliv jde o řešení komplexní a promyšlené, má i své limity. Předseda Hrušovský mezi nimi uvádí poněkud nižší účinnost biomasových kotlů ve srovnání s novými uhelnými. Při spalování štěpky je výkon kotle také méně stabilní, což byl i důvod instalace tepelného akumulátoru. Kotel na biomasu má také předpokládanou životnost 15-20 let, zatímco nový uhelný kotel asi 30 let. I z těchto důvodů plánují v ostrovské teplárně zcela upustit od spalování uhlí teprve až to bude ekonomicky nevýhodné.