3D tisk ve stavebnictví: Příležitosti a výzvy z pohledu udržitelnosti

Doba čtení   2 min
Sdílet

Stavebnictví, jedno z odvětví s největším vlivem na životní prostředí, prochází v posledních letech revolucí díky digitalizaci a technologiím, jako je 3D tisk. Tyto technologie nabízejí nejen zvýšení efektivity a urychlení stavebního procesu, ale také slibují pozitivní dopad na udržitelnost. V tomto článku se tedy podíváme na výhody a limity 3D tisku ve stavebnictví z hlediska udržitelnosti.

3D tisk ve stavebnictví: Příležitosti a výzvy z pohledu udržitelnosti
3D tisk ve stavebnictví, Zdroj: Kadir Celep

Rozvoj 3D tisku ve stavebnictví

V posledních letech se 3D tisk rozšířil do mnoha odvětví, včetně automobilového průmyslu, zdravotnictví a potravinářství, kde zásadně změnil proces výroby. V oblasti stavebnictví se však teprve začíná potenciál 3D tisku objevovat. Jedním z důvodů pozdější adaptace je často velký rozměr tisknutých objektů na stavbách.

V České republice se velké stavební projekty v rámci 3D tisku dosud spoléhaly na prefabrikované stavební díly, které byly vytisknuty mimo stavbu a následně přepraveny na místo stavby a instalovány. V současnosti se ale experimentuje s využitím 3D tisku přímo na stavbě. Příkladem je stavba experimentálního domu Prvok či projekt Modřanský Cukrovar.

  Dalším trendem ve stavebnictví jsou tzv. cirkulární budovy. Podívejte se na 5 nejznámějších cirkulárních budov světa.

Přínosy 3D tisku ve stavebnictví

Potenciál 3D tisku spočívá v tom, že tato technologie může přinést úsporu času, nákladů a zároveň vyšší bezpečnost. Například hrubá stavba rodinného domu by tak mohla být postavena v řádu jednotek dnů. Využití 3D tisku by také mohlo pomoci řešit dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných pracovníků na stavbách.

Vedle zrychlení stavebního procesu a zvýšení efektivity může být 3D tisk také nástrojem k dosažení udržitelnější výstavby. Technologie umožňuje použití ekologicky šetrných a recyklovatelných materiálů. Na stavbu Prvoka byla využita betonová směs z recyklovaných silničních panelů. Domek Gaia byl zase vytištěn z lokální hlíny a z drti z rýžových přebytků (obaly zrn, stébla atp.). Díky tomu může být 3D tisk přínosem také z důvodu snížení spotřeby materiálu a emisí spojených s dopravou materiálů na místo stavby.

  Udržitelný a obnovitelný stavební materiál představuje také dřevo. Jak mohou dřevěné konstrukce snížit ekologickou zátěž stavebnictví?

Výzvy 3D tisku z hlediska udržitelnosti

Kromě příležitostí, které využívání 3D tisku ve stavebnictví přináší, existuje také řada výzev tohoto trendu. Kupříkladu špatné nastavení 3D tisku může způsobit vznik zbytečného odpadu, jehož znovuvyužití může být problematické.

Z hlediska udržitelnosti a cirkulární ekonomiky je důležité hledat řešení 3D tisku, které umožní využití ekologických a recyklovatelných materiálů. Některé recyklovatelné materiály nemusí oboru stavebnictví vyhovovat svými vlastnostmi nebo nejsou preferované kvůli vysoké ceně. Také tím, že provoz 3D tiskáren spotřebovává elektrickou energii, je důležité dbát i na to, aby byla tato energie získávána ideálně z obnovitelných zdrojů.