Jak na fotovoltaiku – financování projektu

Doba čtení   2 min
Sdílet

Kvalitní projekt fotovoltaiky se pojí také s optimálním vyřešením jeho financování. Jedním z důvodů, proč zažívá fotovoltaika tak silný boom, jsou právě široké možnosti jejího financování pro domácnosti i firmy. Financování fotovoltaiky byste měli věnovat pozornost již v počáteční fázi plánování. Berte jej jako nedílnou součást celého projektu.

Jak na fotovoltaiku – financování projektu
Jak na fotovoltaiku - financování projektu, Zdroj: Los Muertos Crew

Zkušenost dodavatele s vyřizováním finanční podpory na instalaci fotovoltaiky je jeho velkou přidanou hodnotou. Zvažte i tento aspekt při výběru dodavatele. První možností, jak dodavatel může pomoct s financováním projektu, je vyřízení žádosti o dotaci na instalaci fotovoltaiky. Tuto službu poskytují dodavatelé fotovoltaiky zejména pro domácnosti například z programu Nová zelená úsporám. Dotace je určená přímo pro dodavatele a promítne se v podobě nižší celkové ceny fotovoltaiky pro zákazníka. Aby dodavatel mohl dotace vyřizovat, musí disponovat oprávněním k instalaci fotovoltaických elektráren dle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.

Pokud jste firma, můžete požádat sami o dotační podporu v rámci mnoha dotačních programů, které jsou právě otevřené. Mnohé příklady úspěšných dotačních projektů na fotovoltaiku najdete na webu Společně udržitelně v sekci Z praxe nebo na informačním portálu Cirkulární dotace. S vyřízením dotace na fotovoltaiku vaší firmě rádi poradíme v rámci služeb KB Advisory

Kromě dotací existují i další možnosti, jak lze výhodně pořídit firemní fotovoltaiku. Příkladem je produkt Fotovoltaika za korunu od ČEZ ESCO, jenž umožňuje instalaci fotovoltaiky bez vstupní investice. Investor platí jen za odebranou elektřinu po dobu fixace. Po uplynutí doby fixace se fotovoltaická elektrárna stane majetkem investora za cenu 1 Kč. Více o fungování tohoto systému si můžete poslechnout v příslušné epizodě podcastu LOOPA, který se věnuje udržitelnosti v českém firemním prostředí. 

Další možností je vyřízení zeleného úvěru nebo úvěru vázaného na cíle udržitelnosti. I s tímto typem financování vám často umějí poradit dodavatelé. Případně se můžete obrátit na banku, která má tyto typy úvěrů v portfoliu. Zelené úvěry neboli Green Loans patří do nové kategorie tzv. udržitelného financování. Tento způsob financování projektů mimo jiné působí pozitivně na reputaci vaší firmy.

  Zjistit více o možnostech udržitelného financování.