26. 10. 2022 Redakce 1 minuty čtení

Jak zavádět chytré technologie do zemědělství? Inspirací je platforma CleverIrrigation

Firma CleverFarm propaguje v ČR téma precizního zemědělství, které se zaměřuje na sběr dat o vegetaci a půdě. Za pomoci těchto údajů...

Jak zavádět chytré technologie do zemědělství? Inspirací je platforma CleverIrrigation

Jak zavádět chytré technologie do zemědělství? Inspirací je platforma CleverIrrigation
Zdroj: Zdroj: Clever Farm

Automatizovaný systém CleverIrrigation poskytuje zemědělci data o půdě i podnebí

Nedostatek srážek staví zemědělce před řešení nových problémů. Těmi jsou například výdaje na závlahový systém a vodní zdroje. S řešením přišla společnost CleverFarm. Do stávajících závlahových systémů instaluje monitorovací a řídicí část, které mechanismus promění na chytrou a automatizovanou závlahu. Ten je napojen na platformu CleverIrrigation.

Automatizovaný systém je založený především na sběru dat z půdních senzorů a meteostanice. Zemědělec tak v reálném čase získá informace o množství dešťových srážek, salinitě a vlhkosti půdy, teplotě a vlhkosti vzduchu nebo evapotranspiraci, tedy výparu z půdy a vegetace.

CleverIrrigation snižuje náklady na obsluhu závlahového systému i spotřebu vody

CleverIrrigation uživatele upozorní, pokud je překročena hodnota některé ze sledovaných podmínek. Na to může zemědělec ihned zareagovat úpravou závlahového systému.

To umožňuje zemědělci nejen snížit personální náklady na obsluhu závlahového systému, ale také zefektivnit hospodaření s vodou. Optimalizací závlahy lze totiž snížit spotřebu vody i energie až o 50 %, což dokazuje případová studie z Riegrových sadů na Praze 2.

CleverFarm pomáhá naplňovat udržitelné cíle ESG i zásady precizního zemědělství

Jedná se tak o spolehlivé řešení pro naplňování cílů ESG i zavedení principů precizního zemědělství do péče o krajinu. S cílem podporovat efektivní a optimalizované hospodaření pořádá společnost CleverFarm také čtvrtý ročník konference Summit pro inovace v zemědělství, a to 3. 11. v pivovaru Staropramen na Praze 5.