Potulný sadař Dominik Grohmann

Doba čtení   2 min
Sdílet

Potulný sadař, tak si říká Dominik Grohmann, který se věnuje více než 5 let extenzivnímu ovocnářství. Objíždí sady a zahrady po České republice a pomáhá lidem s výsadbou ovocných stromů i s péči o krajinu. Jeho cílem je posilovat vztah lidí ke krajině skrze ovocné stromy. Nejen, že se věnuje extenzivnímu ovocnářství, dále provádí kurzy, výsadby stromů a stará se o jejich citlivé ořezy.

Potulný sadař Dominik Grohmann
Zdroj: Unsplash, Marcel Smits

Celý příběh Dominika začal již v hnutí Brontosaurus, kde se setkal s nespočtem inspirativních lidí a střetl se zde s řemeslem. Postupem času pronikl do tajemství stromů, které získal od arboristů a zahradních architektů na nejrůznějších akcích. Po chvíli měl Dominik jasno a cítil, že své znalosti chce odborně ukotvit, proto přečetl nespočet knih, navštěvoval kurzy na Mendelově univerzitě a scházel se s kolegy neboli s potulnými sadaři v Bílých Karpatech. Dnes Dominik rozumí tomu, co stromům prospívá a co je potřeba učinit, aby se jim prodloužil život. Organizuje veřejné sázení stromů, poskytuje konzultace, přednášky a školí organizátory dobrovolnických akcí, jak mají správně sázet a řezat stromy. Jak ale sám říká: „Ze všeho nejraději chodím po krajině a hledám staré ovocné stromy,” díky tomu má Dominik skvělý přehled o stavu ovocných stromů v České republice. 

Extenzivní ovocnářství: Jedná se o pěstování využívající agrotechniku šetrnou k životnímu prostředí. Do extenzivního ovocnářství lze zařadit všechny výsadby, které neslouží primárně k velkoprodukčním tržním účelům.

Spolupráce s potulným sadařem

Spolupráce s Dominikem začíná konzultací a sestavením projektu na míru dle potřeb klienta. Dojde k vypracování dokumentu, který obsahuje doporučení pro odrůdy k výsadbě a k úpravě pozemku, dále je v dokumentu nastíněn samotný harmonogram prací. Po schválení dochází k samotné výsadbě, kde se provádějí terénní úpravy, instalují se kůly a stromy se vysazují během listopadu/prosince. Následně jsou zajištěny dostatečnou ochranou před zvěří. Dominik dále nabízí povýsadbovou péči, kdy stromy důkladně zamulčuje hnojem a štěpkou, koordinuje management sečení, sklizeň a další opatření na podporu biodiverzity. K povýsadbové péči však může daného klienta zaškolit a nechat vše na majiteli sadu nebo zahrady.

Čím se Dominik liší od ostatních konvenčních sadařů? Zakládá si na výsadbě stromů, které v krajině přežijí s minimem zásahů, a vydrží po několik generací. Každý podzim je totiž zasazeno tisíce ovocných stromů, avšak jen hrstka z nich přežije. Dominik společně se svým týmem zkušených sadařek a sadařů se tento trend snaží změnit, realizovali již: 

  • více než 35 komunitních výsadeb.
  • Vysázeli přes 4000 ovocných stromů.
  • Navrhli přes 120 extenzivních sadů.

Pokud se chcete dozvědět o sadařské praxi více, pusťte si kurz, kde vás Dominik provede celým průběhem výsadby stromů.