První na světě. Sériová výroba solárního elektromobilu začala

30. 12. 2022
Doba čtení   1 min
Sdílet

Automobily na solární pohon dlouhou dobu zněly spíše jako hudba budoucnosti, solární panely jsou totiž poměrně náročné na plochu, což bylo pro výrobce automobilů hlavní komplikací. Nizozemské společnosti Lightyear se ale povedlo vývoj solárního auta dostat do finále. Jako první společnost na světě totiž startuje sériovou výrobu.

První na světě. Sériová výroba solárního elektromobilu začala
Zdroj: Canva.com, Vital Hil

První model Lightyear 0 se bude vyrábět ve finském závodě společnosti Valmet Automotive Oyj. Výroba jednoho automobilu zpočátku zabere týden, podle generálního ředitele a zakladatele firmy Lightyear Lexe Hoefsloota je ale v plánu zrychlení na pět vozidel týdně ve druhé polovině roku 2023. Lightyear má zatím předběžné objednávky asi na 150 elektromobilů. 

První verze vyjde na 250 tisíc eur, tedy 6,1 milionů korun, ovšem společnost aktuálně vyvíjí výrazně levnější model Lightyear 2, jehož cena by měla začínat od 30 tisíc Eur (730 tisíc korun). Toho bychom se mohli dočkat už v roce 2025. Podle Hoefsloota se firma již od svého založení v roce 2016 potýkala s obtížemi při hledání investorů pro projekt, zejména protože se jednalo o úplně nový koncept.

Právě vyráběný elektromobil Lightyear 0 má získávání energie ze slunečního svitu vyřešený zakřivenými solárními panely umístěnými na střeše a kapotě. Díky nim se každý den dojezd zvýší až o 70 km. Lex Hoefsloot říká, že v Amsterodamu v létě zvládne jezdit bez nabití až dva měsíce, ve slunném Portugalsku je to pak až neuvěřitelných sedm měsíců bez nabití.

A co vy? Nadchla vás sériová výroba solárního elektromobilu stejně jako nás?