14. 1. 2021 Redakce 2 minuty čtení

Sdílená doprava

Současná doprava se výrazně podílí na celkových emisí vypouštěných do ovzduší. Sdílená doprava by tento trend mohla výrazně snížit a ulevit přetíženým městům.

Sdílená doprava

Sdílená doprava
Zdroj: Jedno sdílené auto dokáže nahradit až 10 soukromých vozidel. Foto: Unsplash.com

Nastupující trend sdílené dopravy může znamenat velkou úlevu přetíženým městům a dopravním tepnám. Jen za rok 2018 vyprodukovala osobní a nákladní doprava celkem 20,3 milionů tun skleníkových plynů, na celkových emisích se tak podílela téměř 16 procenty. Přitom řada majitelů aut jezdí do práce i z práce sama, auta jsou poloprázdná a často stojí dlouhé dny nevyužitá v garáži.

Výhody carsharingu

Cílem sdílené dopravy je redukovat počet dopravních prostředků a využívat je na maximum. Jedno sdílené auto nahradí až 10 soukromě vlastněných aut, protože je dostupné nonstop a jeho výběr je univerzálnější. Řidičům a firmám, které vybírají vozy pro svůj vozový park, tak odpadá náročná volba, která musí brát v potaz všechna jeho potenciální využití. V případě sdílených aut si řidič konkrétní vozidlo může zvolit vždy podle účelu.

Kromě výrazné úspory emisí znamená sdílení dopravních prostředků také značnou úsporu financí. V paušálním poplatku za pronájem aut jsou zahrnuty veškeré povinnosti, které se s jejich vlastněním pojí. Řídit tak můžete bez starosti o technické kontroly, výměny kapalin, mytí nebo koupi dálniční známky.

Sdílená doprava ve městech

Efektivitu by sdílená doprava zvedla i ve městech, jak se o tom mohli přesvědčit například v Oslu. Řešení pro zakomponování carsharingu do městské hromadné dopravy jsou různá, příkladem může být přidání této možnosti do rozšířené aplikace s jízdními řády a jízdenkami. Sdílené mikrobusy mohou nahradit málo frekventované spoje a jezdit výhradně v případě, kdy mají pasažéry, nebo upřednostnit „sbírání“ cestujících před striktně stanoveným jízdním řádem.

Důležitým aspektem při budování dopravní infrastruktury ve městech a regionech jsou tzv. dopravní modely, které berou v potaz jak environmentální, tak ekonomické dopady, a umožňují přizpůsobit systém místním potřebám.

Ať už plánujete dopravní optimalizaci v domácnosti, ve své firmě, nebo ve městě, berte v potaz všechny budoucí faktory, které už zdaleka nejsou pouze finanční, ale ve kterých hraje velkou roli životní prostředí. Správně nastavený systém sdílené dopravy vám pomůže ušetřit peníze, místo i povinnosti s provozováním vozidel.