Toto je 5 budov, jejichž cirkulární řešení šetří peníze a životní prostředí

Doba čtení   3 min
Sdílet

O trvale udržitelnější a cirkulární budovy se v posledních letech zajímá nejen veřejnost, ale i developeři. Dokazují to početné cirkulární stavby v zahraničí, které jsou svými cirkulárními řešeními inspirací pro další projekty i v České republice. Všechny tyto stavby mají jedno společné – již při plánování výstavby se myslelo na energetickou úspornost a dopad budovy na životní prostředí.

Toto je 5 budov, jejichž cirkulární řešení šetří peníze a životní prostředí
Marco Polo Tower, Hamburk, Německo, zdroj: Pixabay

Hlavními důvody stoupajícího zájmu o koncept cirkulárních budov jsou vysoké ceny vstupního stavebního materiálu nebo jeho nedostatek a zároveň jejich zátěž na životní prostředí. Přinášíme vám 5 staveb, které vynikají nejen svým designem, ale i environmentálně šetrným přístupem k výstavbě, provozu a demolici. Budovy dokazují, že částečně cirkulární mohou být bytové domy, hotely, kanceláře, ale i výrobní haly a víceúčelové budovy. A také upozorňují, že tento přístup výstavby je možný a nastavuje trend současnosti.

1. Marco Polo Tower, Hamburk, Německo

Budova byla postavená v roce 2009 jako rezidenční objekt s 58 apartmány. Patří nejen mezi nejhezčí budovy v Hamburku, ale také k jedné z těch, které se snaží využít chytré řešení ke snížení nákladů.

Patra nejsou v jedné rovině, ale jsou vychýlená na středové osy o pár stupňů. Prodloužený efekt teras zamezuje přehřívání prostorů a zbytečnému využívání klimatizace. Díky tvaru jednotlivých balkónů nesvítí dovnitř přímé slunce. Zároveň jsou na střeše umístěny vakuové kolektory, které mění energii ze slunce na chladný vzduch. Ten se poté v rezidenčním domě využívá jako klimatizace. Tuto výměnu zajišťuje solární absorpční chladicí jednotka. Bytový dům si také vyrábí vlastní solární energii na ohřev vody, teplo a potřeby fitness centra. Objekt byl oceněn Mipim Award za nejlepší rezidenční projekt.

2. Automobilka SEAT v Barceloně, Martorell

Zdroj: SEAT

Budova automobilky, výrobní hala Martorell, také implementovala vícero udržitelných stavebních prvků. Hala má přibližně 4000 m² plochy vozovky pokryté fotokatalytickými nátěry, které mají čisticí funkci. K čištění ovzduší dochází při kontaktu vozovky a znečištěného vzduchu, který vozovka „pohltí”. V budově je zároveň největší solární elektrárna nacházející se v automotive segmentu. Celkem je zde obsaženo 53 000 panelů, což ročně vygeneruje kolem 17 milionů kWh.

3. Suzlon one earth, India

Tento objekt je využíván jako kanceláře, které jsou považovány za jedny z nejzelenějších na světě. Je to díky jejich cirkulárnímu řešení, které ušetří náklady až o 35 %. Provozovatel využívá dešťovou vodu, recykluje materiály a mění odpad v designové prvky. Kanceláře jsou také umístěny do zahrady a na 100 % využívají denní světlo. Budova si sama pomocí turbín vyrábí vlastní větrnou energii. Suzlon One Earth má certifikaci LEED Platinum a GRIHA 5*. Komplex je rozdělen do pěti vzájemně propojených samostatných budov, které jsou výstižně pojmenovány podle přírodních živlů.

4. Sun-Moon Mansion, Čína

Zdroj: Solaripedia

Tato budova je jednou z největších solárních staveb na světě. Budova má střechu ve tvaru vějíře s více než 5 000 solárními panely. Samotná budova je využívána jako hotel, výzkumné zařízení, konferenční centrum i výstaviště. Sun-Moon, dle svých zpráv, ušetří díky solární energii kolem 2,5 tuny uhlí, které by jinak bylo použito na výrobu 6,6 milionu kWh elektřiny a také více než 8,6 tuny emisí. Solární střecha komplexu umožňuje využití solární energie fototermálními, fotovoltaickými a dalšími energeticky úspornými technologiemi, což zvyšuje jeho energetickou soběstačnost až na 88 %.

5. One central park, Sydney, Austrálie

Zdroj: Pinterest

Tato víceúčelová budova má implementovanou celou řadu zelených prvků, jako je systém sběru dešťové vody, recyklace zdemolovaných materiálů a sdílení automobilů. Systém využití dešťové vody umožňuje obyvatelům One central park používat recyklovanou vodu pro 50 až 70 % jejich aktivit, jako je splachování záchodů, používání praček nebo zavlažování. To vede nejen k finančním úsporám, ale i k šetření neobnovitelného zdroje, kterým je voda. K zajímavosti komplexu patří zeleň umístěná podél fasády. Vertikální zahrady tvoří nejvyšší rostlinami pokrytou stěnu bytového objektu na světě. Součástí této zeleně je asi 190 rostlin pocházejících z Austrálie a kolem 160 exotických druhů rostlin. Až 50 % plochy fasády tvoří různé rostliny a křoviny, rostliny je možné najít také na střeše. One central Park má tzv. zelenou střechu, která pročišťuje vzduch a má pozitivní vliv na okolní klima.