18. 5. 2023 Redakce 2 minuty čtení

Udržitelný slovníček #9: Doprava a mobilita

Udržitelný slovníček na téma doprava a mobilita.

Udržitelný slovníček #9: Doprava a mobilita

Udržitelný slovníček #9: Doprava a mobilita
Zdroj: Udržitelný slovníček #9: Doprava a mobilita, Zdroj: Kaique Rocha

Čistá mobilita – Způsob dopravy, který minimalizuje dopad na životní prostředí a zdraví lidí snížením emisí. Využívá obnovitelné zdroje energie a alternativy k fosilním palivům. Zahrnuje individuální automobilovou dopravu, ale také hromadnou dopravu a osobní přepravní prostředky.

MaaSMobilita jako služba spojuje různé formy dopravy v jeden integrovaný systém, který poskytuje uživatelům snadný přístup k využití dopravních služeb. S využitím mobilní aplikace nebo webové platformy lze plánovat, rezervovat a platit za cesty pomocí jediného účtu, a to jak veřejnou dopravu, tak i soukromé dopravce, sdílená vozidla a další dopravní možnosti. V Evropě funguje tento integrovaný systém například v Helsinkách nebo ve Vídni. V České republice se tomuto systému blíží nejvíce projekt IDOS.

Carsharing Sdílená automobilová doprava umožňuje krátkodobý pronájem automobilů. Tuto formu dopravy ocení zejména lidé, kteří potřebují využít automobil pouze příležitostně. Carsharing může být však vhodným řešením i pro firemní vozový park.

  O sdílené dopravě jsme psali také v článku o udržitelnosti dopravy a možnostech její digitalizace.

Nízkoemisní doprava – Doprava, která minimalizuje emise znečišťujících látek a skleníkových plynů. Do kategorie nízkoemisních dopravních prostředků patří například elektromobily, hybridní vozidla, vodíková vozidla, ale také kola, elektrokola a další.

Elektromobilita (E-mobilita) – Forma dopravy, kdy jsou vozidla poháněna elektrickou energií. Elektromobilita je ekologickou alternativou k tradičním vozidlům poháněným fosilními palivy. Využívá se nejen v osobní dopravě, ale také v dopravě nákladní a dalších formách.

Hybridní pohon – Pohon vozidla, který kombinuje různé zdroje energie, obvykle spalovací motor a elektromotor. Spalovací motor je využíván pro delší vzdálenosti, zatímco elektromotor se používá pro vzdálenosti kratší. Díky této kombinaci lze snížit spotřebu paliva i emise. Plug-in hybridní pohon je varianta hybridního pohonu, která umožňuje dobíjet baterie elektromotoru ze sítě a nabízí větší kapacitu baterie pro delší jízdy na elektřinu.

  Vodík jako palivo budoucnosti? Podívejte se, jak funguje vodíkový elektromobil.

Vodíkový pohon – Technologie pohánění elektromotoru, která využívá vodík jako zdroj energie. Tento způsob pohonu má velký potenciál, ale použití je zatím omezené kvůli složitému a nákladnému vybudování infrastruktury pro jeho provoz. V současnosti je považován za udržitelnou variantu pouze zelený vodík, který je vyráběn z obnovitelných zdrojů.

Mikromobilita – Označení pro osobní přepravní prostředky, jako jsou elektrická kola, skútry, koloběžky, Segwaye, hoverboardy a další, které jsou vhodné pro krátké vzdálenosti v městském prostředí. Mikromobilita umožňuje rychlé a flexibilní cestování bez emisí a s minimálními nároky na energii. Je tak vhodným druhem dopravy do přetížených měst.

  Předchozí díl seriálu: Udržitelný slovníček #8 – Zemědělství