Zelení hrdinové: Tomáš Matuška a S.A.W.E.R

Doba čtení   1 min
Sdílet

Pitná voda získávaná z pouštního vzduchu? Zní to jako protimluv, ale díky nápadu generálního komisaře českého pavilonu na EXPO 2021 Jiřího Františka Potužníka a práci profesora Tomáše Matušky z ČVUT a jeho týmu je to dnes už realita.

Zelení hrdinové: Tomáš Matuška a S.A.W.E.R

Není se asi čemu divit, že unikátní český vynález S.A.W.E.R se stal hitem nejen našeho národního pavilonu na Expu, ale je z něj celosvětová senzace. Dokáže totiž ze vzduchu získávat vodu a přeměnit ji na pitnou či vhodnou pro pěstování rostlin pouze za využití solární energie. Díky tomu je snadno využitelný i v těch nejsušších místech na planetě. Tomáš Matuška, duchovní otec projektu, který má v ČVUT na starosti jeho vývoj, přibližuje princip fungování takto: 

„Zařízení vsává do jednoho kontejneru pouštní vzduch a získává z něj molekuly vody, které zadržuje, zároveň jsou na střeše obou kontejnerů solární panely, které pro zařízení vyrábí elektřinu a ohřívají jeden zásobník teplé vody. Když máte přívod elektrické energie, stačí vám pouze jeden kontejner.“

Už v roce 2018 vědci testovali prototypovou jednotku, která vyráběla vodu ve speciálně vyvinuté komoře simulující podmínky pouště. Protože voda, kterou S.A.W.E.R produkuje, je destilovaná, bylo ji potřeba ještě upravit. K tomu vědci z laboratoří UCEEB v Buštěhradu použili mineralizační jednotku. „Náš systém vyrábí destilovanou vodu, která se dá pro nás lépe uchovávat, ale pro další použití je třeba ji upravit,“ vysvětluje profesor Matuška a doplňuje: „Pro závlahu rostlin ji o živiny obohacuje fotobioreaktor Botanického ústavu AV ČR, na pitnou vodu ji mění jednotka WatiMin společnosti EuroClean.“

Dalším krokem je zmenšení celé jednotky a vývoj verze nazvané MAGDA (Mobile Autonomous Water Generator from Desert Air), na které spolupracovala také česká armáda. Ta vyprodukuje z pouštního vzduchu okolo 10 litrů vody denně a díky svým rozměrům může být použita jako nouzový zdroj pitné vody právě v poušti. Skvěle tak poslouží pro vojenské či humanitární účely.