26. 6. 2024 Redakce 3 minuty čtení

Ceny eko-designérské výzvy Reborn Design 2024 vyhlášeny

V úterý 18. 6. 2024 byly slavnostně uděleny ceny za ekodesign v třetím ročníku výzvy Reborn Design 2024. Tento inovativní projekt je zaměřen na podporu mladých designérů, architektů a kreativců při vytváření smysluplných produktů z druhotných surovin. Díky kreativitě účastníků získávají materiály nový život.

Ceny eko-designérské výzvy Reborn Design 2024 vyhlášeny

Ceny eko-designérské výzvy Reborn Design 2024 vyhlášeny
Zdroj: Reborn Design

O ceny za ekodesign letos usilovalo 69 soutěžních projektů od produktových designérů a architektů z 2 univerzit, a to z Ústavu designu Fakulty architektury ČVUT a Ústavu designu a nábytku Mendelovy univerzity v Brně. Zapojili se i zahraniční studenti z programu Erasmus z Anglie, Maďarska a Polska.
Projekty byly od 3. 6. 2024 do 9 .6. 2024 prezentovány na výstavě v prostorách Fakulty architektury ČVUT. Vítěze vybrala 11-členná odborná porota složená z akademiků, zástupců partnerů a odborníků na cirkulární ekonomiku. Účastníci měli 3 měsíce na navržení udržitelných designových řešení s využitím minimálně 95 % materiálu z materiálových výzev. Kritérii hodnocení jsou nejen design, ale i potenciál pro uvedení produktu na trh a technologická realizovatelnost.

Oceněné projekty Reborn Design 2024

Stírací losy SAZKA

 • 1. místo – Václav Matyáš – Motmal deodorační eko puky / FA ČVUT – i absolutní vítěz
 • 2. místo – Hana Kučerová – Hmatová stavebnice / FA ČVUT
 • 3. místo – Vojtěch Vydržel / Frisbee FA ČVUT

Podkategorie “papír” – vyřazené knihy

 • 1. místo – Martin Zedníček – Mesh květináč / Mendelu
 • 2. místo – Ondřej Stoček – SHIDO podtácky / Mendelu
 • 3. místo – Mária Bartková –  Booknest šperkovnice / Mendelu
 • 3. místo – Drozd Yevheniia  – Happy House králík / Mendelu 

Plastové obaly (polypropylen) z výrobků BAT

 • 1. místo – Karolína Petřeková – popelník do auta GLO / FA ČVUT
 • 2. místo – Ela Dlugopolská – Rehold stojan na květiny / FA ČVUT
 • 3. místo – Petr Syrový – CLICK vypínače / Mendelu

Mix obalových materiálů LIKO-S (strečové fólie, vázací pásky, pěnové rozdělovače)

 • 1. místo – Anežka Petrláková – EIGHTRÖLL ORGANIZÉR / FA ČVUT
 • 2. místo – Štěpán Šuster – ATERHALL dělící deska / FA ČVUT
 • 3. místo – Karina Logvinenko – Pløstä bag – růžovo zelená kabelka / Mendelu

Speciální kategorie “luxusní dárky z plastu (PP) a doplňkového materiálu”

 • 1. místo – Natálie Toporková – MILJÖRÖK difuzér / FA ČVUT
 • 2. místo – Alexandra Havryljuková – DUCLO hodiny / Mendelu
 • 3. místo – Karolína Petřeková – Podložka pod laptop / FA ČVUT

Cena veřejnosti

 • Rehold / Ela Drugopolská – stojan na květiny z polypropylenu pro BAT

„Studenti si vyzkoušeli pracovat s neobvyklým recyklovaným materiálem, mohli své nápady konzultovat s  odborníky na design, cirkulární ekonomiku a technologie ke zpracování druhotných materiálů, pracovat v zázemí technologických partnerů. Věřím, že některé  produkty mají i tržní potenciál a studenti dostanou šanci je rozvíjet díky investicím partnerů,“ říká Elias Karraa, zakladatel Reborn Design a obchodní ředitel pořadatelské firmy Lavaris.

„Být součástí studentské výzvy Reborn Design nás nejen velmi bavilo, ale také potvrdilo, že propojení s kreativními studenty, kteří zároveň dostanou příležitost uplatnit své nápady v byznysu, nám dává smysl. Sazka v dubnu spustila platformu reLosy, která slouží jako odrazový můstek pro naše aktivity v oblasti upcyklace. Veřejnosti byly představeny již dva realizované projekty – tenisky Sazka Kickz a Sazka modulární nábytek – a dalším pilířem byla právě spolupráce se studenty. Je skvělé sledovat, jak přemýšlí „out of the box“ a přicházejí s inovativními nápady, které ale splňují podmínky cirkulární ekonomiky a ekodesignu. Obzvlášť nás nadchly deodorizační eko puky MOTMAL od Václava F. Matyáše, které právem vyhrály v kategorii papír. Václav se zároveň stal absolutním vítězem soutěže, z čehož máme opravdu radost. Detailní zpracování produktu a reálná využitelnost v praxi potvrzují jeho smysluplnost, proto plánujeme s Václavem spolupracovat a výrobek dále rozvíjet,“ uvádí specialistka CSR a udržitelnosti SAZKA Radka Seberová.

„BAT je na českém trhu již 30 let. Výročí oslavíme i limitovanou sérií designových produktů z našeho vlastního odpadního materiálu. Jsem sám zvědavý, jak se studenti postaví k odpadnímu polypropylenu z obalových materiálů, kterého vzniká v našem obchodním řetězci necelých deset tun ročně. Doposud tento odpad musel být odstraněn ve spalovně, protože pro něj nebylo využití. V rámci naší ESG strategie máme závazek do roku 2025 recyklovat 90% svých odpadů a projekty jako je tento nám pomáhají tento závazek naplnit. Navíc se jedná o propojení firmy s mladými talenty a to je pro nás vždy velice zajímavé a inspirující.“ říká Štěpán Michlíček, generální ředitel BAT CZ/SK/HU.

“Z obalových materiálů, které jsme do výzvy za LIKO-S přihlásili, mě nejvíce překvapila kreativita studentů při práci s vázacími pásky pro stahování palet. Přišli se spoustou inovativních nápadů, jak tento materiál, který se běžně nerecykluje, zpracovat a znovu využít. Tyto pásky jsou v průmyslu hojně využívány, a proto jsem rád, že kromě vytvoření nových produktů přinesli studenti také inspiraci i pro ostatní firmy, jak tento materiál efektivně zpětně využít,“ dodává Jan Musil, generální ředitel LIKO-S.”

“Letos mě nadchla elegance a jednoduchost některých návrhů. Je vidět, že se za pár let studenti v přemýšlení posunuli. Respektují principy cirkulárního designu, jako je recyklovatelnost, opravitelnost a dlouhodobost.” dodáva spoluzakladatelka Jitka Hvězdová, CEO studia produktového designu Plastenco.

Záštitu nad letošní výzvou převzal prof. Dr. Ing. Jan Mareš, rektor Mendelovy univerzity v Brně, doc. Ing. arch. Dalibor Hlaváček, děkan Fakulty architektury ČVUT v Praze, Ph.D. a Eva Svobodová, MBA, ředitelka Asociace malých a středních podniků. “ Na Fakultě architektury ČVUT v Praze probíhá kromě standardní architektonické výuky v ateliérech i Experimentální atelier, v němž mají studenti možnost ponořit ruce do neznámých materiálů a ochutnat  fyzickou práci při pokusech. Největší těžiště aktivit, kde se rodí nové produkty, ovšem tkví v Ateliéru produktového designu u pana profesora Fišera a paní doktorky Nezpěvákové, kde se do projektů znovuzrození designů pouští studenti s obdivuhodnou odvahou a neskrývaným zájmem se po roce k tématu vrací, což poukazuje na aktuálnost problematiky, kterou REBORN DESIGN dovádí k pozitivním, ale hlavně reálným řešením.“ říká Doc. Ing. arch. Kateřina Sýsová, Ph.D.

Tento rok se ceny slavnostně předávaly v GreenTable by Veolia, novém inspirativním a cirkulárním místě s přátelskou atmosférou,  kde hlavním společným jmenovatelem je udržitelnost a ekologická transformace.