ESG rozcestník – konečně je tady praktický návod na nefinanční reporting pro firmy všech velikostí

Doba čtení   2 min
Sdílet

Už je to nějaký ten pátek, co pojem jako ESG ve velkém rezonují napříč médii. Proč tolik rozruchu kolem „tří písmen“? Protože už nyní je nefinanční vykazování povinné pro finanční instituce, od příštího roku pro velké firmy a v roce 2026 se pravděpodobně přidají malé a střední podniky. Bohužel většina volně dostupných informací má charakter teoretizování, bez napojení na firemní praxi. Ale právě nad praktickou stránkou věci si dnes láme hlavu většina manažerů v českých firmách. Patříte mezi ně?

ESG rozcestník – konečně je tady praktický návod na nefinanční reporting pro firmy všech velikostí
Zdroj: Pexels.com

Navzdory tomu, že povinnost reportovat ESG přichází do Česka, drtivá většina manažerů nemá téměř žádné zkušenosti s vedením či vykazováním nefinančních aktivit své firmy. Nevědí, jak přesně se k povinnosti nefinančního reportingu postavit.

Komu a v čem pomůže ESG rozcestník?

V důsledku toho konzultanti z CIRA Advisory až příliš často slýchají od svých klientů či obchodních partnerů otázky typu “Jak nastavit správné ESG kritéria?”, nebo “Jak co nejlépe reportovat naše udržitelné aktivity?”. A právě proto přicházejí s iniciativou ESG rozcestníku, který ulehčí zorientování se v problematice.

Povinnost nefinančního reportingu se každým rokem rozšiřuje na širší skupinu firem. Vyplněním ESG rozcestníku zjistíte, zda se týká i té vaší. Je věnovaný všem firemním CSR manažerům, specialistům z oddělení marketingu a PR, a samozřejmě majitelům firem. Vyplněním rozcestníku pochopí, co v praxi znamenají tolik skloňované pojmy nefinanční reporting, ESG reporting a ESG cíle.

Věděli jste?  

„Že nefinanční ukazatele už dnes sehrávají klíčovou roli při hodnocení výkonnosti firem ze strany bank a investorů? V praxi se jimi řídí banky a investoři například při poskytování půjček. Tvrzení dokládá také průzkum EY z roku 2020. Podle něj je ESG důležitým faktorem pro investice až u 91 % respondentů.“

Jak ESG rozcestník funguje

ESG rozcestník je formulář obsahující jednoduchou sérií otázek, který rychle, jednoduše a zdarma nasměruje firmy k aktivitám, které by měly začít vykonávat k naplnění očekávání nefinančního reportingu.

ESG rozcestník je navržen tak, aby jej skutečně dokázali majitelé či manažeři firem vyplnit z hlavy bez složitých podkladů. Výsledná zpráva je vždy personalizovaná na míru dané firmě dle odpovědí, které uvedla kontaktní osoba. Všem se následně nabízí také konzultace, kde lze odpovědi prodiskutovat do větší hloubky a navrhnout konkrétní řešení pro splnění legislativních povinností, uzavření materiálových cyklů nebo snížení uhlíkové stopy.  

  ESG rozcestník je dostupný zde.