1. 2. 2024 Redakce 1 minuty čtení

Bankovní ESG dotazník: Krok k udržitelnému financování

V éře udržitelnosti a společenské odpovědnosti se banky obrací k ESG dotazníkům jako klíčovému nástroji pro hodnocení firem.

Bankovní ESG dotazník: Krok k udržitelnému financování

Bankovní ESG dotazník:  Krok k udržitelnému financování
Zdroj: Bankovní ESG dotazník, Zdroj: gesrey

ESG dotazníky: Co to je?

Tyto dotazníky shromažďují data o environmentálních (E), sociálních (S) a správních (G – governance) aspektech firemního chování. Dotazníky zahrnují otázky ohledně energetické efektivity, emisí, pracovních podmínek, firemní kultury a spravedlivého řízení. Tato data pak banky používají k posouzení celkového profilu firmy z hlediska udržitelnosti a sociální odpovědnosti. 

Proč jsou ESG dotazníky důležité? 

S rostoucím důrazem na udržitelnost a společenskou odpovědnost se ESG hodnocení stává nezbytným pro moderní bankovnictví. Tyto dotazníky umožňují bankám lépe porozumět rizikům a příležitostem spojeným s financováním firem, které mají zásadní dopad na společnost a životní prostředí. 

ESG dotazníky pomáhají bankám v rozhodovacím procesu a motivují firmy k zavádění udržitelnějších a sociálně odpovědných praktik. Firmy s dobrými ESG výstupy mohou získat příznivější úvěrové podmínky, což působí jako motivace pro zlepšení v oblasti udržitelnosti a společenské odpovědnosti.

  Příkladem výhodnějšího financování může být úvěr vázaný na cíle udržitelnosti. Podívejte se, jak v praxi funguje.

Česká bankovní asociace ve spolupráci se společností CRIF – Czech Credit Bureau vytvořila automatizovaný ESG dotazník, umožňující šestici bank (Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, ING Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank) sdílet vyplněná data a výrazně tak snížit administrativní zátěž pro firmy. Dotazník je dostupný na platformě Synesgy a představuje moderní digitální řešení pro sdílení ESG informací a dat.