16. 2. 2022 Redakce 2 minuty čtení

"Green" je cool, "washing" už méně

Označení eco-friendly, vegan, úsporný, přírodní produkt v lidech evokuje, že koupí tohoto produktu neškodí životnímu prostředí. Avšak tato...

"Green" je cool, "washing" už méně

Zdroj: Zdroj: Unsplash

Co je to greenwashing?

Greenwashing je poskytování zavádějících informací o produktu nebo službě směrem k zákazníkovi. Jde o nepodložená tvrzení, která lžou spotřebiteli o tom, že produkty a služby dané společnosti jsou ekologické a šetrné k životnímu prostředí i přesto, že jejich dopad na životní prostředí je negativní. Pomocí greenwashingu si tak firmy vylepšují image a pověst nepravdivými reklamními kampaněmi, přičemž zamlčují aktivity, jimiž planetě škodí. Důležité je přitom zmínit, že ne vždy se jedná o záměrnou činnost firmy. V mnoha případech to může být důsledkem základní neznalosti problematiky.

Greenhushing 

Důležité je rozlišovat mezi pojmy  greenwashing a greenhushing. Greenwashing jsme definovali v předcházejícím odstavci, naproti tomu greenhushing je naprostý opak greenwashingu. Jedná se o nedostatečnou informovanost okolí o udržitelných aktivitách podniku. Firmy podceňují své zelené aktivity a výsledkem je nedostatečná komunikace udržitelnosti směrem ke spotřebitelům a dodavatelům. Tato nedostatečná komunikace způsobuje neinformovanost okolí. Firmy tak přicházejí o své potenciální zákazníky a v neposlední řadě i o uznání své úspěšné zelené praxe. 

Způsoby komunikace dle přístupu ke greenwashingu

Forem greenwashingu je hned několik a mnohdy je opravdu těžké rozeznat, zda se o greenwashing opravdu jedná. Stěžejní je přitom způsob, jakým firma komunikuje své udržitelné aktivity. Může tak činit čtyřmi způsoby:

  • Efektivní komunikace

Jedná se o ideální stav, kam by měly všechny společnosti směřovat. Zelené aktivity myslí společnost vážně a správně je komunikuje. Její komunikace je přímá, nezavádějící, podložená fakty s důrazem na vypíchnutí pozitivních vlastností výrobku či služby. 

  • Neopodstatněná komunikace

Komunikace společnosti je na vysoké úrovni, avšak její tvrzení jsou vágní a nesdělují úplnou pravdu. Ve většině případů společnosti investují spoustu peněz do komunikačních kampaní a NE do samotné zelené aktivity. Aktivity společnosti tak vyznívají jako prospěšné a udržitelné, avšak pod jejich povrchem je jen prázdnota bez reálného pozitivního přínosu. 

  • Zavádějící komunikace

Společnost svými aktivitami pozitivně přispívá k životnímu prostředí, ale její komunikace je neefektivní, a tím přichází o potenciální zákazníky. Pokud na své komunikaci společnost zapracuje a podloží ji fakty, může se stát důvěryhodnou a více úspěšnou. 

  • Greenwashingový křik

Jedná se o častý příklad, kdy společnost deklaruje, že je zelená, přitom to tak vůbec není, neopírá se o fakta a tvoří tak lživou reklamu. Společnost nevykazuje žádné důvěryhodné aktivity v oblasti udržitelnosti. Její komunikace je jednoduchá a nepromyšlená. 

Příklad greenwashingu

Ve světě kosmetiky je příkladů hned několik. Nejen výrobci si totiž moc dobře uvědomují, že co je přírodní, je automaticky cool a zaručené lákadlo pro zákazníky. Proto se nestydí produkt označit jako přírodní/vegan i přesto, že obsahuje řadu syntetických látek a byl testován na zvířatech. Proto je dobré pečlivě číst informace o složení kosmetiky a neřídit se pouhou nálepkou vegan.

Kompostovatelné bioplasty, jednorázové papírové tašky a bambusový příbor. Také ve světě jednorázových obalů jste si mohli všimnout velké změny a různorodosti materiálů. Ale pozor, plast není vždy nutné zlo a vše jednorázové není udržitelné. Proto je dobré dbát na znovupoužití jakékoliv jednorázové tašky či kelímku a nezapomínat, že kompostovatelný bioplast lze kompostovat pouze v prostředí průmyslové kompostárny, a ne v kompostu na zahradě.