18. 11. 2021 Redakce 1 minuty čtení

Společenská odpovědnost a udržitelnost s vůní levandule

Milovníci levandule a společensky odpovědných podniků zbystřete! Nový díl LOOPy Vojty Kovala vás zavede do levandulovny v Raspenavě v...

Společenská odpovědnost a udržitelnost s vůní levandule

Společenská odpovědnost a udržitelnost s vůní levandule

Levandulové políčko v Jizerských horách v době květu připomíná francouzskou Provence. Levandule je díky své vůni a léčivým účinkům je vhodná pro výrobu esenciálního oleje, sirupu, květové vody, soli do koupele a mnoha dalších produktů. Tyto své výrobky v Raspenavě balí do udržitelných, znovupoužitelných obalů. Hlavní kouzlo udržitelnosti tohoto podniku však tkví v celkovém sociálním a environmentálním dopadu provozu. 

Sociální a environmentální odpovědnost

Levandulovna se zaměřuje na nabídnutí práce ženám znevýhodněným na trhu práce, jimž umožňují i práci na zkrácený úvazek. Co se týče environmentálního aspektu, Adéla Heindorferová s rodinou dbají na biodiverzitu na políčku i na zbytku pozemku a na co nejmenší zátěž při pěstování. Nepoužívají tak pesticidy a ručně plejí. Na pozemku se pohybují také speciální ovečky, které spásají plevel ale ne rostlinky levandule. Pro zamezení vysoušení půdy a eroze jsou mezi jednotlivými řádky levandulí pruhy trávy. A nechybí ani úly pro včely.

Zveme Vás k poslechu tohoto dílu LOOPy, kde se podrobněji dozvíte například jak se vůbec zrodil nápad na pěstování levandule v Jizerských horách, co s sebou obnáší provoz levandulovny, jaké jsou další aktivity podporující biodiverzitu na pozemku paní Adély a další zajímavosti z tohoto kouzelného místa. Podcast najdete například na Spotify či Apple Podcasts.