Jak se vypořádat se suchem? Adoptovat strom a zalévat

23. 9. 2022
Doba čtení   1 min
Sdílet

Česká republika se v posledních letech potýká se suchem. Pomoci by mohla mobilní aplikace Zalejme.cz, přes kterou lze adoptovat strom a o ten pečovat. K tomu slouží Mapa stromů, která sleduje nejen informace ze satelitních snímků, ale zaznamenává i data poskytnutá dobrovolníky. Ti mohou sledovat, jak se stromům v okolí daří a případně jim poskytnout potřebnou závlahu.

Jak se vypořádat se suchem? Adoptovat strom a zalévat
Zdroj: Unsplash, David Ballew

Zalejme.cz pomáhá pečovat o stromy i udržet vláhu ve městech

Zakladatelem projektu Zalejme.cz je Michal Polanský, letecký inženýr, který se roky jako dobrovolník zapojoval do ekologických aktivit hnutí Brontosaurus. Vždy propojoval svět vědy a technologií s ochranou životního prostředí, což se mu podařilo i s mobilní aplikací Zalejme.cz. Cílem projektu je totiž pomocí stromů nejen udržet vláhu ve městech, ale také lépe pečovat o městskou zeleň, která doplácí na nedostatek závlahy.

Do iniciativy Zalejme.cz se mohou zapojit jak jednotlivci, tak městské samosprávy. Stačí do aplikace označit stromy v okolí, o které je potřeba se starat a systém následně s využitím satelitních dat sleduje, jak se stromům daří. „Aplikace je založena na nejmodernějších technologiích, stromy v mapě se obarvují podle zalévání i srážek, a postupně přibývají další funkce,“ uvádí Polanský.

Aplikace Zalejme.cz učí, jak šetřit vodní zdroje

Jakmile se některému stromu nedostává závlahy, na Mapě stromů se objeví upozornění, že strom potřebuje zalít. Toho se ujmou dobrovolníci, kteří následně do aplikace uvedou, že už je o strom postaráno. „Data využíváme pro vizualizaci životních podmínek stromů a zejména pro lepší odhad jejich potřeby zalití,“ komentuje Polanský.

Projekt Zalejme.cz nabízí svým uživatelům i tipy, jak efektivně hospodařit s vodou. Vody na zalévání by totiž bylo dostatek, ale mnohdy končí nesmyslně v kanalizaci. Tvůrci projektu si tedy vzali za své i edukaci o úsporném zacházení s vodou, například formou recyklace šedé vody.

Zalejme.cz sklízí úspěchy a míří do zahraničí

Aplikace Zalejme.cz díky svému dopadu sklízí řadu úspěchů na mezinárodní scéně. Například evropská agentura pro vesmírný program EUSPA jej zařadila mezi 8 finalistů soutěže myEUspace, a to v kategorii My green planet. EUSPA oceňuje především využití satelitních dat pro řešení reálných problémů, se kterými se lidstvo potýká. V celosvětové soutěži na ochranu životního prostředí E.ON Energy Globe pro změnu aplikace Zalejme.cz získala cenu za nejlepší ekologický projekt roku v kategorii Voda.