Kogenerační jednotka

Doba čtení   1 min
Sdílet

Konvenční výroba elektřiny a tepla probíhá odděleně, v důsledku toho tak uniká mnoho cenného tepla zbytečně do ovzduší. Díky kogenerační jednotce je možné jej efektivně využít k vytápění i ohřevu vody.

Kogenerační jednotka
Správně nastavené řešení kogenerace využije maximum tepla, které by jinak unikalo do ovzduší. Foto: Flickr.com

Kogenerační jednotky dokážou zefektivnit využití tepelné energie až o 40–60 %, a to prostřednictvím motoru a generátoru, které produkují teplo, jež putuje prostřednictvím vody do topného systému. Kogenerační jednotky nejčastěji pohání pístový spalovací motor, možností je ale i parní či spalovací turbína nebo palivové články.

Využití kogenerační jednotky

Způsobů, jakými lze kogenerační jednotku využít, je několik:

  • Paralelně se sítí, kdy jednotka dodává energii do nadřazené soustavy.

  • Autonomně, slouží pouze pro potřeby jednoho odběratele.

  • Jako záložní zdroj pro využití pouze v případě nouze.

Kde se kogenerace vyplatí

Výhody kogenerační jednotky spočívající ve stabilizaci, zefektivnění a úsporách za dodávky tepla pocítí především velké provozy, jako jsou ubytovací zařízení, průmyslové závody, sportoviště nebo zdravotnická zařízení. Příkladem udržitelné symbiózy je soběstačný hotel s farmou v Choťovicích, kde zpracovávají odpady ve vlastní bioplynové stanici, a odpadní teplo, které při procesu vzniká, přeměňují na elektřinu a teplo potřebné pro provoz několika podniků v areálu. Zajímá vás více podobných příkladů? Podívejte se na naši mapu.