29. 5. 2024 Redakce 2 minuty čtení

NESEHNUTÍ spouští sbírku Slunce pro Ukrajinu na solární elektrárnu

NESEHNUTÍ spolu s ukrajinskou organizací Ekoklub spouští sbírku na solární elektrárnu přímo na střeše zařízení, která dětské nemocnici zajistí stabilní provoz.

NESEHNUTÍ spouští sbírku Slunce pro Ukrajinu na solární elektrárnu

NESEHNUTÍ spouští sbírku Slunce pro Ukrajinu na solární elektrárnu
Zdroj: Darujme.cz

Dětská nemocnice v Záporoží leží nedaleko frontové linie. Je přitom jediná v regionu, která poskytuje i vysoce specializovanou pomoc. Ruské bombardování a dronové útoky ji způsobují výpadky elektrického proudu, které ohrožují ty nejzranitelnější. NESEHNUTÍ spolu s ukrajinskou organizací Ekoklub spouští sbírku na solární elektrárnu přímo na střeše zařízení, která dětské nemocnici zajistí stabilní provoz.

„Ve světě, kde válka už třetím rokem narušuje náš běžný život, jsou spolehlivé dodávky elektřiny pro nemocnice důležitější než kdy jindy. Ještě více to platí pro dětské nemocnice, kde je prioritou zdraví a bezpečí těch nejmenších. Díky vaší pomoci získáme tváří v tvář vojenské agresi energetickou nezávislost a udržitelnou energii. Podpora tohoto projektu je krokem k budoucnosti, ve které bude mít každé dítě možnost se bezpečně a pohodlně uzdravit,“ říká Iryna Kuleshova, ředitelka nemocnice v Záporoží.

Zdravotnické zařízení ošetří ročně více než 100 000 pacientek*ů a v současnosti na něm závisí také přes 150 000 lidí prchajících před válkou, kteří zůstávají v Záporoží. Nemocnice navíc každý rok pečuje o více než 200 novorozenců, včetně těch předčasně narozených.

 „Všichni tito lidé jsou odkázáni na péči lékařek*ů a spolehlivé fungování nemocnice. Výpadky proudu pro ně představují obrovské riziko. Díky sluneční elektrárně získají stabilní zdroj pro nepřetržitý provoz kriticky důležitých přístrojů jako jsou novorozenecké inkubátory nebo plicní ventilátory. Solární panely navíc sníží náklady na provoz nemocnice a její závislost na fosilních palivech,” vysvětluje koordinátorka kampaně Slunce pro Ukrajinu Alžběta Kofránková.

NESEHNUTÍ připravuje sbírku Slunce pro Ukrajinu společně s Ukrajinskou organizací Ekoklub, která dlouhodobě shání prostředky na nákup a instalaci solárních panelů pro tamní nemocnice. Díky této spolupráci se už podařilo zajistit prostředky na sluneční elektrárny pro nemocnice v Sumách a Žytomyru nebo pro centrum pro válečné veterány ve Lvově.

Solární elektrárny představují okamžitou podporu pro důležitou práci zdravotníků*ic a zároveň dlouhodobou pomoc při obnově válkou sužované Ukrajiny. Obnovitelnou energii budou dodávat nejméně dalších dvacet let. Jejich využití zároveň pomáhá řešit klimatickou krizi a na rozdíl od fosilních paliv snižuje závislost na zemích s autoritářskými nebo totalitními režimy.

Více informací o sbírce Slunce pro Ukrajinu najdete na stránce www.slunceproukrajinu.cz nebo v profilu sbírka na portálu Darujme.