Prazdroj a umělá inteligence PRO CHMEL

29. 6. 2023
Doba čtení   1 min
Sdílet

Plzeňský Prazdroj patří mezi tuzemské lídry v oblasti udržitelného podnikání. V environmentálním projektu PRO CHMEL propojil experty z celého světa a za pomoci umělé inteligence a dalších moderních technologií pomůže pěstitelům zachovat kvalitu i množství vypěstovaného chmele.

Prazdroj a umělá inteligence PRO CHMEL
Prazdroj a umělá inteligence PRO CHMEL, Zdroj: Plzeňský Prazdroj

PRO CHMEL bojuje proti klimatickým změnám

Pěstování chmele dlouhodobě čelí nepředvídatelnému počasí a nepravidelným srážkám způsobeným změnou klimatu. Rostliny chmele jsou na tyto změny velmi citlivé. Právě rovnoměrné zavlažování je však pro výnosnost chmelnic zásadní. Pěstitelé se vlivem klimatických změn potýkají s výraznými meziročními rozdíly, a to nejen v množství vypěstovaného chmele, ale i v obsahu hořkých látek.

Projekt PRO CHMEL využívá nejmodernějších technologií pro mapování podmínek na chmelnicích a dokáže měřit, jak rostliny reagují na jednotlivé změny. V rámci projektu vzniká softwarové řešení s aplikací, která pěstitelům poskytne detailní informace pro optimální pěstování. Cílem je vytvoření mobilní aplikace, která bude umět všechna data vyhodnotit a chmelařům poradí, kdy a v jakém množství mají zavlažovat. To by mělo vést nejen k úsporám vody, ale zejména k zachování kvality a množství vypěstovaného chmele.

  Optimálním pěstováním se zabývá také precizní zemědělství.

Na projektu PRO CHMEL pracují experti z celého světa

PRO CHMEL je jednou z mnoha aktivit Plzeňského Prazdroje v oblasti udržitelného podnikání. Projekt Prazdroj inicioval ve spolupráci se společností Microsoft. Společně projekt také financuje Microsoft, ten poskytl grant ve výši 190 tisíc dolarů z programu AI for Earth a obdobnou částkou se podílí také Prazdroj se svojí mateřskou společností Asahi. Společně oslovili ještě specialisty na chytrá technologická řešení pro zemědělskou výrobu, americkou společnost Agritecture a český Chmelařský institut. Na projektu spolupracuje nyní zhruba 40 expertů ze tří kontinentů.

  Více informací o projektu PRO CHMEL najdete v podrobné případové studii.