Přehledně: soutěže v udržitelnosti, díl I.

Doba čtení   2 min
Sdílet

Udržitelnost pro firmy už dávno není sprostým slovem, ale konkurenční výhodou. Díky uplatňování udržitelných principů dnes získávají firmy nové zákazníky a dosahují značných materiálových a energetických úspor. V tomto díle jsme pro vás vybrali tři české soutěže, které vaše nápady pomůžou zviditelnit a snahu náležitě odměnit.

Přehledně: soutěže v udržitelnosti, díl I.
Zdroj: Unspalsh, Giorgio Trovato

E.ON Energy Globe

E.ON Energy Globe je u nás jednou z nejvyhlášenějších soutěží v oblasti udržitelnosti, která již od roku 2008 odměňuje firmy a jednotlivce za inovativní projekty v oblasti udržitelnosti, ekologických úspor a lepšího zacházení s energiemi. Soutěž pořádá přední energetická společnost E.ON, koncept soutěže úspěšně funguje ve 187 zemích světa. Od roku 2022 soutěž již neprobíhá v jednotlivých kategoriích, ale má jednoho vítěze, o kterém hlasuje odborná porota a veřejnost. Přihlašování na nový ročník začne v lednu 2023, nyní se můžete podívat na finalisty roku 2022 a třeba také odevzdat svůj hlas. Letošní hlavní cenou je finanční odměna ve výši 300 tisíc korun.

 

TOP ODPOVĚDNÁ FIRMA

TOP OF je soutěží a ratingem v oblasti udržitelného a sociálně odpovědného podnikání, která je pořádána aliancí Byznys pro společnost. Letos již po 19. ocení malé, střední a velké podniky z oblasti odpovědného podnikání. Do letošní soutěže se přihlásilo více než 60 firem s více než 160 projekty a strategiemi. Výsledky letošního ročníku můžete sledovat na slavnostním galavečeru, který proběhne 25. října. Přihlášku do nové soutěže pravděpodobně bude možné podat na konci jara 2023. Mezi zajímavé aspekty soutěže patří i rating firem, který pravidelně sleduje meziroční pokrok zapojených firem v oblasti udržitelnosti, poskytuje data pro rozvoj firemních strategií a projektů, a v neposlední řádě dává inspiraci a příklady dobré praxe v oblasti udržitelnosti a CSR v byznysu. Na výsledky soutěže z minulých ročníků se můžete podívat zde.

 

Přeměna odpadu na zdroje: soutěž od Ministerstva průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou Czech Invest uspořádaly již tři ročníky soutěže, která má za cíl realizovat osvětu v oblasti cirkulární ekonomiky pro veřejný a podnikatelský sektor. Zviditelňuje tak příklady dobré praxe v této oblasti a ukazuje, že podnikání nebo veřejná správa již dnes mohou fungovat cirkulárně. Soutěžit tak mohou výrobní podniky, stavební firmy, provozovatelé služeb, obce a orgány veřejné správy, žáci a studenti, a nově dokonce i neziskové organizace. Pro soutěžící je připraveno hned několik kategorií, a to Konec životnosti, Skvělý nápad nebo Nový produkt.

Přestože byl poslední ročník soutěže zrušen kvůli pandemii koronaviru, na webu soutěže najdete unikátní katalogy přihlášených účastníků, kde můžete získat inspiraci právě pro cirkulární inovativní projekty ve své firmě. 

 

V dalším díle pro vás připravíme novou selekci zajímavých českých soutěží z oblasti udržitelnosti, které by neměly uniknout vaší pozornosti.