Re-use centra, swapovací platformy

21. 1. 2021
Doba čtení   1 min
Sdílet

Není vždy nutné řešit odpady inovativními technologiemi. Jednou z možností, jak s nimi naložit, může být i tradičnější re-use centrum nebo swap. Variant, jak výměnný systém pojmout, je více. Představíme vám, jak na ně.

Re-use centra, swapovací platformy
To, co jeden nevyužije, může být pro jiného poklad. Foto: Unsplash.com

Re-use centrum

Především pro města a obce je řešením kamenný „obchod“, do kterého může kdokoliv přijít a darovat své věci, které lze znovu využít, jiní zájemci si je poté mohou zdarma odnést. Výhodou re-use centra je jeho dostupnost pro lidi všech generací a možností a jeho pozitivní vliv na komunitu a zaměstnanost. Nevýhodou mohou být vyšší zřizovací náklady, které se ale vrátí v případě podpory financování v rámci dotací a ušetřením za zpracování odpadu, kterým by se jinak přinesené věci staly.

Digitální odpadové tržiště

Novinkou na českém trhu je digitální odpadové tržiště Cyrkl. To je určené podnikům z různých oborů, které zde mohou nabízet své materiály, které už nevyužijí, ale které mohou být pro jinou firmu nebo jednotlivce cennou surovinou.

Swapovací platformy

Variantou jsou kromě bazarových platforem a swapovacích skupin na sociálních sítích také webové stránky určené specificky pro výměnu nebo darování věcí. Například projekt Nevyhazuj.to mohou využívat jak jednotlivci, tak regiony a firmy v rámci služby vytvoření portálu na míru. Zaměstnanci či občané tak prostřednictvím něj mohou poskytnout druhý život věcem svých kolegů či sousedů.

Sdílet