Zelení hrdinové: KejBí Bumblebee a jejich čmelíny

25. 6. 2022
Doba čtení   1 min
Sdílet

Čmeláci patří v České republice mezi chráněné živočichy. Jejich počty ale bohužel i tak stále klesají. Čmeláci jsou přitom pro naši přírodu velmi důležití, opylují totiž květy i při nižších teplotách, při kterých včely ještě nelétají. Jejich hnízda můžete najít v různých dutinách, v zemi v opuštěných hnízdech hlodavců a krtků, také však v různých objektech nad zemí. A tak vznikl kreativní projekt KejBí Bumblebee, zaměřený na ochranu čmeláků.

Zelení hrdinové: KejBí Bumblebee a jejich čmelíny
Zdroj: KB

Počátkem minulého století žilo ve světě několik set druhů čmeláků a u nás téměř 30 druhů. V posledních desetiletích některé druhy vymřely, jiné jsou vážně ohroženy. Příčina jejich úbytku není jen jedna. Hlavními faktory jsou podle studií intenzivní zemědělství s převahou monokultur na velkých plochách, nevhodné používání chemických prostředků v zemědělství, ale i zahradách, nebo příliš intenzivní včelaření v nepoměru k potravní nabídce. Mezi další potenciálně ohrožující faktory patří také změna klimatu, lapače hmyzu, ale i automobilová doprava a nevhodné křížení druhů.

Jak čmelákům pomoci?

Základem pomoci čmelákům je výsadba pestré směsi květin a stromů tak, aby od jara do podzimu stále něco kvetlo. Čmeláci milují především vrby jívy, které jsou na jaře pro své brzké kvetení jejich hlavním zdrojem potravy. Čmeláci ale nejsou vybíraví, spokojí se s jakýmkoliv květem.

Čmelákům lze pomoci i poskytnutím domova v bezpečném a chráněném prostředí. Takzvaný čmelín, jak se jejich obydlí u lidí nazývá, už vyžaduje určité znalosti ohledně chovu čmeláků, je to ale skvělý koníček, který je navíc velmi užitečný. Optimální prostředí pro umístění domku pro čmeláky je ve stínu, případně ve stínu pod listnatými stromy, ideálně v klidné části zahrady s maximálně ranním sluncem. 

Skupina KejBí Bumblebee a jejich čmelíny

Nápad zaměřit se na ochranu čmeláků, kteří pomalu mizí z české přírody, se zrodil i v týmu kolegů z Kontaktního centra Komerční banky. Ti se s ním přihlásili do interní soutěže, jejímž cílem bylo vymyslet a realizovat projekty na pomoc přírodě. Tým s názvem KejBí Bumblebee nakonec soutěž vyhrál a nadšenci z týmu se rozhodli právě pro stavbu čmelínů. Odborné know-how jim poskytl spolek Čmeláci Plus, který byl zároveň garantem toho, že vyrobené čmelíny u čmeláků obstojí. 

Zároveň byla založena facebooková skupina Bumblebee, která je přístupná všem, kterým záleží na životě a ochraně čmeláků. Najdete zde rady a tipy na výrobu čmelínů a další způsoby, jak pomoci čmelákům. Pokud by vás možnost mít na zahradě čmelín oslovila, ve skupině najdete vše potřebné.