
Evropská komise zveřejnila plány ke zjednodušení podnikatelského prostředí
Evropská komise zveřejnila několik návrhů legislativních balíčků, které mají zjednodušovat evropská pravidla, posílit konkurenceschopnost a posílit investice do klíčových politických priorit. Tzv. Omnibus I má za cíl konsolidovat oblast ESG a nefinančního reportingu a zaměřuje se na legislativu spojenou s udržitelností: zjednodušení nefinančního reportingu dle CSRD, náležité péče v oblasti udržitelnosti (CSDDD), EU taxonomie, mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM) a evropských investičních programů. Další balíček je tzv. Omnibus II (zaměřený na investice prostřednictvím InvestEU) a Clean Industrial Deal nastiňuje konkrétní kroky k dekarbonizaci průmyslu se zaměřením na energeticky náročné sektory a čisté technologie.
Vláda schválila Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin
V článku na portálu Obnovitelne.cz se dočtete, že Česká republika patří v EU mezi země s nejvyšším objemem obchodu se živými zvířaty a rostlinami, ať už v rámci legálního trhu, tak i v oblasti nelegálních aktivit. Proto vláda schválila Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin do roku 2028, který boj proti tomuto druhu kriminality zefektivní.
Je třeba přijmout další opatření ke snížení emisí metanu
Podle nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) je třeba přijmout další opatření ke kontrole a snížení emisí metanu v Evropě i na celém světě. Metan je silným skleníkovým plynem, který přispívá ke změně klimatu, a kromě toho se významně podílí na znečištění přízemním ozonem, což vede ke špatné kvalitě ovzduší a poškozování lidského zdraví, ekosystémů a zemědělské produkce. I když emise metanu v EU klesají, stále se podílejí 12 % na všech emisích skleníkových plynů v Evropě.
Ohrožené druhy v EU v infografikách
Ohrožené druhy jsou rostliny a živočichové, kterým hrozí úplné vyhynutí. Příčinou je především ztráta a degradace životního prostředí, ale také mimo jiné znečištění, změna klimatu a invazní cizí druhy. Biodiverzita je však klíčová pro zdravé ekosystémy a lidský život. Vyhynutí hrozí jednomu milionu z osmi milionů druhů na světě. Zjistěte, které a kolik druhů v Evropě je ohroženo nebo vyhynulo. Podle IUCN (The International Union for Conservation of Nature) je nejméně 1 677 z 15 060 hodnocených evropských druhů ohroženo vyhynutím.
Společnost Microsoft podepsala dohodu o zavádění obnovitelných zdrojů energie v podinsvestovaných amerických státech
Ani aktuální politické dění ve Spojených státech spojené s novou administrativou neodrazuje velké firmy financovat projekty zaměřené na udržitelná řešení. Společnost Microsoft podepsala dohodu s firmou Clearloop o zavedení až 100 megawattů obnovitelné energie pro znevýhodněné komunity v Louisianě a Arkansasu během příštích tří let. Nové projekty rozšíří přístup k čisté energii a podpoří ekonomický rozvoj v přibližně 20 amerických komunitách a zároveň pomohou společnosti Microsoft splnit její cíle v oblasti snižování emisí uhlíku.