I knihy mohou být udržitelné

16. 12. 2021
Doba čtení   2 min
Sdílet

Každý rok padne k zemi 125 milionů stromů určených pro knižní průmysl. Výroba každé nové knihy tak dál zatěžuje planetu. Právě to se rozhodl změnit mladý podnikatel Tadeáš Kula, který založil udržitelné knihkupectví Reknihy.cz. Mimo samotné sdílení a zasílání knih je samozřejmostí, že si prostřednictvím Reknih lze vybrané tituly nebo učebnice z druhé ruky také zakoupit.

I knihy mohou být udržitelné
Zakladatel Tadeáš Kula. Zdroj: Komerční banka

Ještě o krok dál se knihkupectví rozhodlo zajít v přístupu k životnímu prostředí. Navázalo tak spolupráci s organizací Rainforest Trust, díky čemuž část financí z každé objednávky putuje na záchranu deštných pralesů.

V projektu dalo téměř 7 000 čtenářů za dva roky nový domov skoro 15 000 knihám. Knihkupectví funguje na systému provizí a kromě šetření papírem šetří tedy i místo lidem v knihovnách. Když se čtenář rozhodne sdílet prostřednictvím Reknih své knihy, pošle je na jednoho ze sběrných míst. Tam knihy zkontrolují a ocení. Když se kniha prodá, obdrží původní majitel na svůj účet u Reknih 50 % z prodejní ceny. Tento kredit pak může využít na koupi nových knih, nebo si částku nechat zaslat na bankovní účet.

  Zajímají vás novinky ze světa udržitelnosti?
Odebírejte newsletter Společně udržitelně

Nápad vznikl kvůli plné knihovně

Pro Tadeáše Kulu byla prvním impulsem k založení Reknih jeho plná knihovna. Přemýšlel, jak se co nejšetrnějším způsobem knih zbavit a hledal na trhu způsob, který by mu vyhovoval. Žádný ale nenašel, proto založil Reknihy. Začal tím, že probral knihovnu svému tátovi. „Téměř celou polovinu nakonec táta Reknihám věnoval a zároveň se tak v podstatě stal prvním investorem,“ vzpomíná Tadeáš. Aktuálně na skladě mají necelých 40 tisíc knih ve skvělém stavu.

Mohlo by se zdát, že čím dál tím více lidí nyní přechází na knihy elektronické či audioknihy. Podle Kuly ale mají elektronické knihy svůj vrchol již za sebou. I když si myslí, že jsou příležitosti, kdy je elektronická čtečka více praktická než papírová kniha. „Beru to však spíš jako doplněk. Ukazuje se totiž, že čtenáři nedají na šustění stránek a vůni knih dopustit. Stejně tak jako na ně nedám dopustit já sám,“ dodává. 

Ekologie a snižování uhlíkové stopy je nyní trendy, ale v Reknihách to jako trend neberou. Podle Kuly je to pro ně spíše závazek, a mají velikou radost, že tuto filozofii sdílí i jejich zákazníci. Ve firmě se každý den snaží pro své čtenáře službu ještě zjednodušovat tak, aby je lákalo knížky posílat dál, aby jich otočili co možná nejvíce a aby každá jedna kniha naplnila svůj potenciál. Nejdůležitějším momentem pro něj byla chvíle, kdy si uvědomil, že již nestačí na všechno sám a začal kolem sebe budovat skvělý tým, díky kterému se nyní knihkupectví posouvá mílovými kroky dopředu. Zároveň to podle jeho slov bylo i to nejlepší rozhodnutí. 

Knihy, které pomáhají lesům

Mimo to, že podstata celé společnosti je sama o sobě ekologická, rozhodli se ještě navíc pro podporu projektu Rainforest Trust, který zachraňuje deštné pralesy. Kula dodává: „Své síly jsme spojili právě s tímto projektem a z každé prodané knížky posíláme nadaci finanční podporu.“

Snížit svou uhlíkovou stopu můžeme již opravdu v mnoha ohledech a podle zakladatele Reknih může malé krůčky udělat každý z nás. Ať už třeba kávou do znovupoužitelných kelímků, využíváním hromadné dopravy nebo právě sdílením již přečtených knih.