Udržitelné eventy jako téma dalšího dílu podcastu LOOPA

26. 8. 2021
Doba čtení   2 min
Sdílet

Organizace eventů co nejvíce odpovídajícím principům udržitelnosti, je v českých vodách zatím často celkem oříšek. Jak uslyšíte v podcastu LOOPA, i u nás se několika společnostem daří takové akce prosazovat – dokonce i na poli sportu. Za Český florbal, který se vydal cestou udržitelnosti, vystoupí v dalším díle LOOPy Leona Lahoda a ředitel marketingu a komunikace Roman Urbář. Dalším hostem tohoto je Eva Šálková z CIRA Advisory, která pomáhá Českému florbalu k dosažení cirkulárních cílů.

Udržitelné eventy jako téma dalšího dílu podcastu LOOPA
Leona Lahoda - Český florbalový svaz, Eva Šálková - CIRAA. Zdroj: Vojtěch Koval

Florbal jako průkopník udržitelnosti v českém sportovním prostředí

Český florbal pořádá v Brně mistrovství světa juniorů ve florbale. Sportovní událost, která vypukne 25. srpna, bude na základě rozhodnutí Českého florbalu zorganizována co nejudržitelněji. Základními principy jsou tak mimo jiné minimalizace odpadů nebo také podpora cirkulární ekonomiky. Během mistrovství v Brně bude například probíhat sběr použitého florbalového vybavení pro Mezinárodní florbalovou federaci, jenž vybrané vybavení opraví a pošle ho k dalšímu využití do florbalově se rozvíjejících zemí.

Český florbal se ale nezabývá pouze samotným vybavením pro hráče. Specifické požadavky kladou i na vznik odpadů a udržitelnost ubytování či stravu hráčů. Základním požadavkem je také tříditelnost a recyklace odpadu, který během zápasů v halách vzniká.

U eventů však Český florbal nekončí. V rámci podpory udržitelnosti se asociace zaměřila i na své vlastní každodenní fungování. Společně s CIRA Advisory byly vypracovány nejenom cirkulární sken akcí, ale i kanceláří. Český florbal se navíc angažuje v osvětové činnosti. Tento komplexní přístup k udržitelnosti v celém sportu jako takovém je v ČR ojedinělý. Existují sice různé iniciativy podporující například třídění, většinou se však limitují na krátké, jednotlivé projekty.

Inspirace ze Skandinávie

Hlavní impuls pro změnu fungování florbalu v ČR dal ředitel marketingu a komunikace Českého florbalu Roman Urbář. Ten se inspiroval ve Skandinávii, kde sport neplní jen zábavní funkci, ale i propojuje společnost. Český florbal se tak snaží vyřešit problematický plast, který je zkrátka s florbalem pevně spjatý a zároveň chtějí, aby měl florbal v České republice přesah mimo sportovní hodnoty.  

Martin Urbář a Leona za Český florbal a Eva Šálková za CIRA Advisory v tomto díle společně s Vojtou Kovalem proberou udržitelnost Českého florbalu a sportovních akcí ale i pořádání udržitelných eventů obecně. Dozvíte se, co obnáší proces změny fungování zaběhlého provozu na cirkulární pro sportovní asociaci, proč je stěžejní komunikace a vystvětlování, nebo jak se CIRA Advisory povedlo během Cirkulární expozice 2019 na MSV v Brně celý týden zajistit takřka kompletně udržitelný chod stánku. Zveme Vás tedy k poslechu tohoto nabitého dílu LOOPy Vojty Kovala, který najdete na platformách Spotify a Apple Podcasts.

 

Sdílet