Řešení energetické nezávislosti ve firmách

Doba čtení   1 min
Sdílet

Největším emitentem skleníkových plynů v Česku i celé EU je v tuto chvíli energetický průmysl. Tradiční paliva, která mají tyto emise na svědomí, jsou v rámci evropské strategie Green Deal postupně nahrazována obnovitelnými zdroji energie. Řešení představuje například využití fotovoltaické energie a výstavba vlastních elektráren. To je také tématem dalšího dílu LOOPY: Hosté Pavel Kubička z ČEZ ESCO a Eva Jiránková z SGEF popíšou roli fotovoltaiky v dosahování vyšší udržitelnosti podniků.

Řešení energetické nezávislosti ve firmách
Zdroj: Unsplash

S evropským cílem dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 narůstá jak legislativní, tak společenský tlak na firmy, aby rovněž snižovaly svou uhlíkovou stopu. Tato tendence se pochopitelně propisuje i do firemních strategií.

Využívání obnovitelných zdrojů pro výrobu energie skýtá pro firmy hned několikeré výhody, nejen v podobě snížení uhlíkové stopy a výhodného postavení u klientů či v rámci hodnocení bank – firma tak získá i částečnou energetickou soběstačnost a sníží náklady na provoz. Nejjednodušší cesta k čisté elektřině vede přes fotovoltaiku. Nyní navíc díky projektu SGEF a ČEZ ESCO „Fotovoltaika za korunu“ mohou firmy zařízení pořídit efektivně a výhodně. 

„Fotovoltaika za korunu“

Produkt „Fotovoltaika za korunu“ je výsledkem spolupráce mezi ČEZ ESCO a leasingovou společností SGEF. Oba partneři hrají při zavádění fotovoltaiky ve firmách svou roli:  ČEZ ESCO navrhne a nainstaluje fotovoltaiku přímo na míru pro danou firmu a SGEF projekt zafinancuje. Zákazník pak po dobu 15 let platí výhodnou cenu (jež je nižší než cena elektřiny z běžných zdrojů), a především fixní cenu za odebranou elektřinu. Po uplynutí této lhůty si může nainstalovanou fotovoltaiku odkoupit za 1 korunu. 

Více informací o tomto produktu i fotovoltaice obecně se dozvíte při poslechu tohoto dílu podcastu LOOPA Vojty Kovala, který najdete například na Spotify, Apple Podcasts nebo přímo na stránkách CIRA Advisory.